UFO nebo čínská špionáž? Pentagon chce rozlousknout otázky, které se objevují po několika zvláštních pozorováních amerických pilotů.
V roce 2017 Ministerstvo obrany Spojených států amerických přiznalo, že o pět let dříve ukončilo financování programu na sledování UFO. Pak bylo chvíli ticho, ale setkání se zvláštními létajícími objekty vrátilo program důslednějšího sledování oblohy zpátky do hry.
Návrat UFO?
Ministerstvo letos v létě zřídilo novou Jednotku pro sledování neidentifikovaných vzdušných jevů (UAPTF), která má za úkol detekovat, analyzovat a katalogizovat jejich pozorování. A zjistit, jestli tyto jevy potenciálně představují hrozbu pro národní bezpečnost USA.
Z krátké tiskové správy, zveřejněné na webu ministerstva, vyplývá, že jde zejména o vyšetření pozorování objektů, které jsou hlášeny jako Neidentifikované vzdušné jevy (UAP), a není možné přímo na místě zjistit, o co vlastně jde.
Jenže fanoušci klasických UFO, tedy neidentifikovatelných létajících objektů, patrně nemají důvod k radosti. Pentagon očekává spíše neidentifikované vzdušné jevy, které mají pozemský původ. A míří tím třeba na špionáž ze strany Číny s pomocí dronů nebo podobných zřízení.
Neznámé objekty v hledáčku armády
Rozhodnutí o vytvoření speciálního úřadu patrně postrčilo kupředu dubnové zveřejnění záznamů několika pilotů amerického námořnictva, kteří se v průběhu cvičných letů setkali s neznámými objekty. Jsou staršího data, jedno dokonce až z roku 2004. Nicméně pokud se na obloze objeví něco, co dokáže zrychlit natolik, že unikne z dohledu pilotů americké armády, je potřeba zvýšit obezřetnost.
Podle serveru Politico zpravodajský výbor senátu požaduje, aby americké zpravodajské agentury a ministerstvo obrany sestavily podrobnou a veřejnou analýzu všech údajů shromážděných o neidentifikovaných vzdušných jevech. Tento krok je považován za hlavní vítězství zastánců většího vládního výzkumu UFO a transparentnosti. Není ale jisté, jestli požadavek na vytvoření veřejné analýzy nakonec projde Trumpovou administrativou.
Zdroje: defense.gov, france24.com, politico.com