Obvykle se mluví o tom, jaká cvičení pomáhají mozku zpomalit stárnutí a udržet se ve formě i v průběhu přibývajících let. Zapomíná se ale, že do toho hodně zasahuje také to, s kým žijeme.
Studie o optimismu se obvykle věnují tomu, jaký je jeho dopad na kognitivní funkce. Teď se ale vědci podívali na to, jestli má nějaký vliv i optimismus partnera.
Vzít si optimistu
Výzkumníci Michiganské státní univerzity přišli s teorií, že na zachování bystrého mozku má důležitý podíl optimistický partner. V jejich studii bylo zařazeno 4 457 heterosexuálních párů ve věku nad 50 let a tento vzorek reprezentoval široké spektrum populace USA.
Na začátku studie vyplnili účastníci dotazník zaměřený na míru jejich optimismu. V průběhu následujících osmi let se dotazníky opakovaly na pravidelné bázi. Vedle testů krátkodobé paměti hodnotili účastníci také kvalitu své paměti v každodenním životě.
Když tým analyzoval data, zjistil, že optimističtější lidé si počínali lépe. A sňatek s optimistickým protějškem má také přímý vliv na lepší kognitivní funkce.
U zdroje optimismu
Úpadek kognitivních funkcí souvisí s několika faktory jako je biologický stav, genetické predispozice nebo životní styl. Poslední kategorii dokážeme výrazně ovlivnit sami, neboť sem spadá fyzická aktivita a zdravé stravování.
Podle Williama J. Chopika, který studii vedl, mají optimisté tendenci vést zdravější život, včetně lepšího stravování, sportu, a také se aktivněji zapájejí do preventivní zdravotní péče. Hrozí-li jim něco, může to být rozpoznáno včas.
To ukazuje na vysokou pravděpodobnost, že optimisté si udrží svěží kognitivní funkce déle. Chopik a jeho tým předpokládají, že optimistický partner nebo partnerka následně jde příkladem svému protějšku. A jeho mentální nastavení může být užitečné při odvrácení kognitivního úpadku spojeného s Alzheimerovou chorobou nebo jinými formami demence.
Zdroj: healthline.com