Cestování letadlem může být vzrušující a vytvořit mnoho zajímavých vzpomínek. Bývá ale také často náročné, protože na letišti i na palubě letadla existují striktní pravidla bezpečnosti, která je třeba dodržovat. I zkušeného cestovatele mohou občas zmást, natož člověka, který letí poprvé.
Fotogalerie
Ať už se jedná o dovolenou nebo jen o cestu do jiné země, pro kterou potřebujete využít služeb leteckých dopravců, musíte pamatovat na určitá pravidla. Není ale třeba se strachovat, jen si musíte dopředu načíst potřebné informace a na cestu se řádně připravit.
Před cestou
Než vůbec vyrazíte na letiště, musíte se přesvědčit, zda máte všechny doklady v pořádku. Tato část je nepsaným zákonem pro každého cestovatele. Bez platného pasu nebo víza vás jednoduše nikam nepustí. Také si dopředu připravte plán cesty na letiště, musíte tam být minimálně dvě hodiny před odletem. Neobávejte se, čas uteče opravdu rychle a každé letiště má mnoho restaurací a obchodů, které můžete prozkoumat, pokud byste se nudili. Pokud se rozhodnete pro cestu na letiště využít hromadnou dopravu, zkontrolujte si, jak dlouho vám bude cesta trvat. To samé platí v případě, že na letiště pojedete autem. O svůj vůz se nemusíte obávat, pokud ho na týden potřebujete zaparkovat. Pro tuto službu má letiště vždy speciální parkoviště. Vždy si ale dopředu zjistěte podmínky a ceny. Zvolte také správné oblečení. Je lepší sáhnout po něčem volnějším a pohodlném.
U odbavovací přepážky
Na cestu si můžete vzít kufr a příruční zavazadlo. Pokud byste na jednu osobu měli více zavazadel než povolené množství, museli byste letecké společnosti doplácet nemalou částku za další kus. U odbavovací přepážky odevzdáte svůj kufr a po kontrole vašeho pasu dostanete palubní vstupenku. Kufr by neměl vážit více než 23 kilogramů, některé společnosti uvádějí maximální hmotnost 15 kilogramů. I příruční zavazadlo má svá omezení v rozměrech a hmotnosti. Vždy je lepší si tyto informace před odletem zkontrolovat na stránkách letecké společnosti, ale obvykle platí, že váha příručního zavazadla by se měla pohybovat mezi 5 a 10 kilogramy.
Kontroly a duty free
Jakmile opustíte odbavovací přepážku s palubní vstupenkou v ruce, můžete vyrazit k pásové kontrole. Tam zkontrolují vaši totožnost pomocí dokladu, platnost víza a palubní vstupenku.
Poté už vstupujete do tranzitní zóny, kde vám budou duty free obchody (pozn red.: zboží nepodléhá clu) nabízet velké množství produktů. Všechny obchody si můžete podle libosti projít, můžete se také najíst v restauraci nebo si dát kávu. Ceny v restauracích v tranzitní zóně bývají obvykle vyšší kvůli turistům. Nenechte se ale moc unášet nákupy a nezapomeňte na své letadlo. Vždy si hlídejte gate, tedy číslo brány, které se občas může ještě před vaším odletem změnit. Číslo gate je vždy uvedeno na palubní vstupence. Rozhodně se tedy ujistěte, že budete mít dostatek času dojít na místo.
Prohlídka zavazadla
Před vstupem do gate vás bude obvykle čekat osobní prohlídka a kontrola příručního zavazadla. Tyto kontroly mohou probíhat na některých letištích hned po té pasové. Letiště na různých místech světa umisťují kontroly podle svého uvážení. Kontrolu provádějí pracovníci ostrahy a je třeba se řídit jejich pokyny. Příruční zavazadlo je kontrolováno rentgenem a určitě by se v něm nemělo objevit větší balení tekutin a gelů. Převážené tekutiny musí být v obalech, které nebudou přesahovat 100 ml a dohromady jejich množství nesmí být větší než 1 litr. Odděleně také budete muset položit na pás klíče, mobilní telefon, notebook, tablet, kameru i foťák. Až projdete detekčními rámy, budete si moct vzít své věci zpět.
Na svém místě
K nástupu do letadala vás vyzvou pracovníci letecké společnosti, kteří si ještě jednou zkontrolují vaše pasy a palubní vstupenky. Před usednutím na své místo je dobré umístit své věci do úložného prostoru nad sedadlem. Pak už jen přepněte svoji elektroniku do módu letadlo a užijte si cestu.