Největší zlaté padáky dosahují částek, které vyrážejí dech. A to je jejich držitelé ne vždy dostali za dobře odvedenou práci. Jen prostě byli ve správný čas na správném místě.
Vypadá to, jako kdyby bylo výhodnější nechat se dobře vyhodit, než pracovat tak, aby se společnosti dobře vedlo. Určitě to platí v případě Adama Neumanna, bývalého šéfa WeWorku, který se dostal do potíží poté, co loni plánoval vstup na burzu a musel odkrýt karty.
V jeho učetnictví nebylo nic zajímavého. Celý proces se zbrzdil a poslal hodnotu společnosti o něco níž. Polepšil si ale Neumann. Od jednoho ze spolumajitelů, japonského holdingu SoftBank, dostal nabídku, aby WeWork, který před deseti lety spoluzakládal, teď opustil. A víc se neukazoval.
Neumannův zlatý padák byl ve výši 1,7 miliardy dolarů (39 miliard korun). Z toho necelou miliardu dostal za svoje akcie společnosti, půl miliardy byl kredit, aby mohl splatit půjčku bance J. P. Morgan Chase. Zbytek tvoří odměna za poradenství ve výši 185 milionů dolarů.
Zlatá historie
Jejich zrod se datuje do sedmdesátých let, kdy se zlaté padáky připravily jako svého druhu pojistky pro šéfy firem, kterým hrozilo převzetí, a po akvizici se jejich židle stala nejistou. Když byl pro nové majitele nepohodlnou osobou, poslali ho pryč s tučnou kompenzací.
Dnes se pojem zlatý padák používá volněji. Označuje nějakou část kompenzačního balíčku, který zaměstnanec dostává při odchodu z firmy.
Často jsou u některých pozic nastavené opravdu štědře, aby mohly společnosti přilákat ty nejschopnější lidí z oboru. A paradoxně jim zaručily bohatý odchod, který ale není vždy nutně navázán na dosahování dobrých výsledků.
Největší zlaté padáky
Rekordní sumy vyplacené při odchodu se pohybují na dohled hranice 100 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). Al Walker, bývalý šéf Anadarko Petroleum, si loni přišel na 98 milionů dolarů (2,45 miliardy korun) poté, co proběhla akvizice ze strany společnosti Occidental Petroleum.
Philippe Dauman z Viacomu dostal na odchod 95 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) v roce 2016, když vyvrcholily jeho spory se sivými eminencemi společnosti, Sumnerem Redstonem a jeho dcerou Shari. Nešlo ale o jednorázově vyplacenou částku. Daumanův zlatý padák obsahoval odstupné, akcie Viacomu, kancelářské prostory na tři roky, osobního asistenta, zdravotní péči a další bonusy.
Třetím v pořadí je Andy Rubin, který vymyslel operační systém Android a byl pro Google nepostradatelným. Tedy, až do roku 2014, kdy musel společnost opustit kvůli nevhodném styku s podřízenou. Je to trochu nezvyklá situace, protože Rubin nebyl generálním ředitelem, ale má se za to, že zlatý padák v hodnotě 90 milionů dolarů (tehdy 1,86 miliardy korun) dostal na změkčení přistání.
Mezi ženami byla nejlépe vyhozena Marissa Mayer z Yahoo, které se ušlo 23 milionů dolarů (538 milionů korun), když v roce 2017 společnost převzal konglomerát Viacom.