Google existuje jen něco málo přes dvacet let. Původně studentský projekt se za tu dobu rozrostl do globálního impéria, které denně obslouží miliardy lidí. Přestože to není tak dlouho, kdy internet neexistoval a kdy vyhledávání na internetu bylo značně omezené, dnes je běžnou součástí našich životů.
Technologie vyhrávají kvůli lidské lenosti
Za dvě desetiletí Google razantně změnil běžné návyky západní civilizace a dokonce se vryl i do našeho podvědomí. Proč bych si měl něco pamatovat, když to můžu kdykoliv s pomocí mobilního připojení vygooglit? Takto přemýšlíme. Usnadňujeme sice práci svému mozku, ale tím ho také oslabujeme.
Fotogalerie
Mozek potřebuje trénink podobně jako svaly. Nečinnost mu neprospívá. Zároveň se však dokáže přizpůsobit. Mozek si vybírá tu jednodušší cestu. Šetří energii, když to jde. Takže pokud podvědomě víme, že si vše snadno můžeme vygooglovat, náš mozek přestává informace ukládat do dlouhodobé paměti. Hovoříme o tzv. Google efektu, tedy neochotě mozku pamatovat si informace.
Přenášíme na techniku znalosti i odpovědnost
Google efekt se nevztahuje pouze na klasické informace a poznatky. Z paměti vyřazujeme i důležitá osobní data, například telefonní čísla svých blízkých. Studie společnosti Kaspersky Lab odhalila, že neschopnost pamatovat si zásadní osobní informace souvisí s přenášením odpovědnosti na chytrá zařízení. Přenášíme na ně svoji paměť, potažmo část mozku a kognitivních funkcí. Tak se na technologiích stáváme závislí.
Tento fenomén se někdy označuje také jako digitální amnézie. Nabývá však takového rozsahu, že se hovoří přímo o digitální demenci. Čím více informací směřujeme na chytrá zařízení, tím méně je chytrý náš mozek – tím méně si mozek pamatuje, tím méně dokáže s informacemi pracovat a přemýšlet. To potvrzují i vědecké studie. Dokazují, že Google využíváme i při hledání odpovědí na triviální otázky. Místo toho, abychom se spoléhali na vlastní poznatky, spoléháme na internet.
Existuje i studie, která dokonce popisuje negativní vliv fotoaparátů na lidský mozek. Více se dozvíte ve fotogalerii.
VÍTE, ŽE NEGATIVNÍ VLIV NA LIDSKÝ MOZEK MAJÍ I FOTOAPARÁTY? PODÍVEJTE SE V GALERII:
Fotogalerie
Odkazy:
https://ictrevue.ihned.cz/c3-64381960-0ICT00_d-64381960-chytra-zarizeni-ohrozuji-nasi-pamet
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09658211.2016.1210171
https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797613504438