Už pátým měsícem sužují Austrálii ničivé požáry, nejničivější se udály na přelomu roku. Toužebný déšť přitom přišel nad část území až před pár dny. Když na situaci začaly poukazovat známé osobnosti, zvedla se obrovská vlna solidarity a najednou o Austrálii mluvil celý Instagram. Pojďme se podívat, kdo pomohl a jakým způsobem.
Příčinnou požárů byla kombinace extrémních veder, sucha a silného větru. Vinou toho se požáry šířily neuvěřitelně rychle a způsobily nepředstavitelnou přírodní katastrofu. Do ledna 2020 zasáhly požáry plochu více než 63 000 čtverečních kilometrů, zničeno bylo na 2500 budov a zemřelo více než 27 lidí. Další desítky lidí jsou nezvěstné. Uhynula více než miliarda zvířat a dále hrozí vyhynutí některých druhů. Vůbec nejhůř jsou na tom klokani, koaly a papoušci.
Fotogalerie
Srovnání s Notre-Dame
Volání o pomoc bylo pozvolna slyšet již několik týdnů, trvalo však dlouho, než ta největší vlna pomoci přišla. A to téměř až po třech měsících. Událost byla srovnávána s požárem katedrály Notre-Dame v Paříži, který vypukl 15. 4. 2019. Při té zareagovala veřejnost na katastrofu téměř okamžitě. Hodnota darů na opravu katedrály pak dosáhla v přepočtu téměř 25 miliard korun, ačkoliv francouzská vláda uváděla hodnotu 19 miliard korun..
Hojné sdílení na sociálních sítích znamenalo, že se o australských požárech v médiích mluvilo stále více. Na to zareagovaly známé osobnosti, ať již finanční částkou na pomoc trýzněnému území, nebo výzvou k veřejnosti, aby každý pomohl. To zvedlo obrovskou volnu solidarity a lidé posílali od pár korun do statisíců. Někteří dokonce miliony. Dohromady to dalo miliardy.
Kidman, Minogue i DiCaprio
Herečka Nicole Kidman, pro kterou je Austrálie domovinou, byla jednou z prvních, která na katastrofu zareagovala. Kontinentu věnovala v přepočtu 11 milionů korun. Stejnou částku věnovala i australská zpěvačka Kylie Minogue. Herečka Rebel Wilson, známá z filmů Podfukářky, Jak přežít single nebo Ghost Rider, věnovala své rodné zemi 2,2 milionu korun, které vydražila sama sebou. Do dražby dala totiž oběd s ní.
Jeden z největších darů věnoval Leonardo Dicaprio, který je znám svým ekologickým aktivismem a podporou Grety Thunberg. Austrálii pomohl částkou ve výši téměř 70 milionů korun, což je jeden z největších darů vůbec.
Modelka Kaylen Ward například slíbila na sociálních sítích svou nahou fotku každému, kdo přispěje na boj s přírodní katastrofou. Vybrala miliony korun, Instagram jí ale účet zrušil. Následně se nechala slyšet, že vlastní rodina ji zavrhla, přítel se s ní nebaví, ale je ráda, že pomohla koalům.
Zpěvačka Alecia Beth Moore, známá jako Pink, vyzvala na svém Instagramu veřejnost, aby pomohli místním hasičům. Sama věnovala 11 milionů korun. Zveřejnila rovněž příspěvek, kde dala k dispozici odkazy na lokální hasiče.
A co byznysmeni?
Muž stojící za společností Amazon, Jeff Bezos, přispěl na hašení požárů v přepočtu cca 15 miliony korun. Vzhledem ke svému postavení nejbohatšího člověka planety čelil následně ostré kritice, že věnoval nuznou částku oproti všem ostatním.
Dalším darujícím byl australský miliardář Andrew Forrest, zakladatel skupiny Fortescue Metals Group, produkující železnou rudu a společnosti Minara Resources, která těží nikl. Ten i s manželkou Nicol Forrest věnovali na boj proti požárům v přepočtu přes miliardu korun. Částka je věnována nadací Minderoo Foundation, kterou společně založili.
Komička Celeste Barber spojila svět
Nutno říct, že největší úspěch nelze odepřít australské herečce a komičce Celeste Barber. Ta je ze sociálních sítí známá příspěvky, kde napodobuje na první pohled dokonalé (a mnohdy nepřirozené) fotografie. Na Facebooku založila sbírku Celeste Barber Fund a již během prvních tří dnů se do ní zapojilo přes 600 tisíc lidí. Společně vybrali přes 250 milionů korun. V polovině ledna 2020 se sbírkou vybralo více než tři čtvrtě miliardy korun a v současné chvíli částka již překročila cílovou sumu jeden a čtvrt miliardy korun. Jedná se o jednu z největších sbírek v historii Facebooku.
Po tomto počinu se na sociálních sítí objevují skupiny, které mají Celeste za hrdinku a volají po tom, aby byla novou premiérkou Austrálie. Tím je od roku 2018 Scott Morrison. Austrálie jako federativní stát je Australským společenstvím a patří pod Commonwealth. Hlavou státu je britská královna Alžběta II., reprezentována generálním guvernérem Austrálie Davidem Hurleyem.