Close search

Unikátní bydlení na šikmo. Podívejte se na nekonvenční krychlové domy v Holandsku

Wikimedia Commons/Raul Ayres Zdroj: Wikimedia Commons/Raul Ayres

V duchu popírání hesla "bydlení musí vypadat jako dům" se architekt Piet Blom pustil v sedmedesátých letech do stavby tzv. Kubuswoningen v rotterdamském Starém přístavu. A výsledek je dodnes nejen unikátní turistickou památkou, ale také patří k nejzajímavějším příspěvkům moderní architektury.

Oblast Starého přístavu je místo, kde Rotterdam v 13. století vznikl. Původně byl ústím řeky Rotte a kolem něj vyrostla rybářská vesnička, první přirozený přístav pozdějšího města.

Dnes je to živá čtvrť s vyhlášenou tržnicí, bary a restauracemi, kde se pohybuje především mladší generace. Představuje neodmyslitelnou zastávku pro každého cestovatele, a nejen díky bohatému společenskému životu.

Bydlení v nakloněné krychli

Patrně není lepší charakteristika pro soubor staveb, které řadí rotterdamský Starý přístav na mapu moderní a odvážné architektury. Kubuswoningen, jak se dílo z tužky nizozemského architekta Pieta Bloma jmenuje, je totiž všechno možné, jen ne klasickým bydlením.

Osmatřicet krychlových domků vypadá, jako když se kostky postaví na jednu špici a seřadí se v této neobvyklé formaci za sebou. Není jednoduché přijmout fakt, že jsou primárně určeny na bydlení, s výjimkou jedné, která slouží jako muzeum.

Každá kostka má tři podlaží. Ve spodním patře je obytný prostor ve tvaru trojúhelníku. V jednom z rohů je umístěna kuchyň a jídelní stůl, v dalším rohová toaleta, úložná skříň a prostor, který lze využít pro pracovní stůl s počítačem nebo na televizi. Architekt Piet Blom nazval tuto úroveň „uliční“, protože je díky dolů nasměřovaným oknům propojena s děním na ulici.

Druhé patro je naopak „nebeské“, protože okna směřují nahoru. Tato úroveň má intimnější charakter a nabízí dvě ložnice, koupelnu s vanou nebo sprchou. Plošina s úložištěm v podlaze a schodiště umožňují přístup do nejvyššího patra, které architekt vnímal jako svatostánek. Vrchol krychle je třístranná pyramida s 18 okny, které poskytují široký výhled do okolí. Podkroví lze použít jako ložnici, dětský pokoj nebo místnost na meditaci.

Odvaha na všech stranách

Pozorovatel nejdříve musí přijmout hru, kterou před mnoha desetiletími rozehrál Piet Blom. Postavit domy na sloupy a vytěžit z atypických vnitřních prostor maximum, žádalo odvážného architekta, ale také úředníky, kteří to povolovali. A pak přišli na řadu zájemci o bydlení. Zvykat si na sice rovné plochy, ale skosené na hranách krychle, není jednoduché. Samozřejmostí je zařízení připravené na míru, ale i tak je to patrně dům víc pro oko, než pro běžný život.

Blom nejdřív postavil takové domy v polovině sedmdesátých let v Helmondu, a když se osvědčili, přišel na řadu Rotterdam. A tím to bohužel skončilo. Ne, že by se koncept vyčerpal, ostatně, pokusy o jeho zopakování proběhly o dvě desetiletí později v Torontu, ale architektura se vydala jiným směrem. A lví podíl na tom má právě Blom, který neotřelostí otevřel oči následovníkům.

Dnes je v jednom z domů hostel Stayokay Rotterdam a ceny za ubytování na jednu noc začínají na přibližně 2000 korun.

Na bydlení v nakloněné krychli se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: kubuswoning.nl, wallswithstories.com

Nejčtenější články