Close search

NASA přepisuje atlas vesmírných těles. Z oblohy mizí objekty s nevhodnými jmény

Wikimedia Commons/Judy Schmidt from USA, CC BY/NASA Zdroj: Wikimedia Commons/Judy Schmidt from USA, CC BY/NASA

NASA je další ze společností, které sahají po změně názvů. Místo mlhoviny Eskymák teď můžeme pozorovat NGC 2392.

Jeden z trendů poslední doby spočívá v tom, že se vedle názorů a postojů přehodnocuje také to, jestli někoho neuráží názvy. Nad změnou tak uvažuje třeba vedení amerického sportovního klubu Clevelandští indiáni.

Nový vesmír

NASA se vedle projektů souvisejících s dobýváním vesmíru pustila také do jedné činnosti, která se spíš dívá do minulosti. Půjde o přehodnocování jmen planet a dalších útvarů v tom smyslu, jestli někoho neuráží, nebo nejsou nevhodné s ohledem na historické křivdy.

Podle Thomase Zurbuchena, který má v NASA na starosti vědecké mise, je věda pro všechny a každá stránka práce agentury musí tyto hodnoty reflektovat. „Cílem je, aby všechna jména byla v souladu s našimi hodnotami rozmanitosti a inkluze. A budeme proaktivně spolupracovat s vědeckou komunitou, abychom toho dosáhli," dodává v tiskovém prohlášení.

Zapomenout na Eskymáka

První na ráně jsou galaxie Siamská dvojčata a mlhovina Eskymák (obě na úvodní fotce článku). V případě galaxie nebyl ze strany NASA specifikován důvod. Má se ale za to, že jde o odstranění pojmenování nevhodně se vztahujícího k chybnému vývoji některých dvojčat v děloze. Proto útvaru vzdálenému 65 milionů světelných let, který byl objeven v roce 1784, vrací zpátky jména NGC 4567 a NGC 4568.

V případě druhého zmiňovaného objektu jde o odstranění pojmenování, které je považované za hanlivé už od koloniálních dob. Eskymák se mu říkalo proto, že vnější disk obklopující mlhovinu se podobá kapuci parky lemované kožešinou.

Eskymák je široce vnímán jako koloniální termín s rasistickou historií, který se používal pro domorodé obyvatele arktických oblastí," stojí v prohlášení NASA. Není to nic nového, v Kanadě a Grónsku se od něj oficiálně upustilo již v roce 1977 a používá se pojem Inuit. Mlhovina, která je od Země vzdálena 5000 světelných let a byla objevena v roce 1787, se nyní vrací k technickému názvu NGC 2392.

Zdroje: nasa.gov, space.com, dailymail.co.uk

Nejčtenější články