Close search

Nedaří se vám stále zhubnout? Může za to váš mozek, tvrdí vědci!

archiv Zdroj: archiv

Asi každý, kdo někdy zkoušet zhubnout, ví, co prožívají lidí s nadváhou nebo obezitou během hubnutí. Mají neovladatelné chutě na něco zakázaného a na každém kroku je pronásleduje nepřekonatelný hlad. Vědci už ví proč! Hubnoucí lidé totiž bojují se silným nepřítelem a tím je jejich vlastní mozek.

Lidský mozek je přirozeně naprogramovaný proti hubnutí. Snaží se tělo udržovat pořád na stejné váze, a k naší smůle dokonce na té nejvyšší, které během minulosti tělo dosáhlo. Potvrzuje to i fakt, že kdykoli se snažíme zhubnout, náš mozek začne protestovat a my máte akorát větší a větší hlad.

„Tělo se chce neustále vracet k nejvyšší dosažené hmotnosti a mozek baží po endorfinech, které se vyplavují při konzumaci nám libého jídla. Samozřejmě dobrou prevencí je předcházet hladu. A to jednak dostatečným příjmem bílkovin a jednak relativně krátkými intervaly mezi jídly – mluvíme o asi třech hodinách,“ vysvětluje známá obezitoložka doktorka Dita Pichlerová.

Důležitým faktorem je také dostatečná hydratace. „Pak nesmíme opomenout, že tytéž endorfiny se vyplavují i při sportu. Nicméně to je poněkud hůře dosažitelná hladina než při konzumaci vepřo knedlo zela,“ dodává doktorka Pichlerová.

Centrum hladu a centrum odměny

Touhy po jídle a nezvladatelné chutě řídí jednotlivé části mozku. Pro nás je důležité tzv. centrum hladu a centrum odměny. Centrum hladu aktivuje specifické neurony a ty vyvolávají nebo naopak utlumují pocit hladu. Centrum odměny zodpovídá za pocit uspokojení či odměny. A právě pro většinu z nás je odměnou naše oblíbené jídlo.

Pokud tedy jíme nebo jen přemýšlíme o jídle, kde je bohaté na cukry, tuky nebo sůl stimuluje náš mozek libé pocity, které nás vedou k touze po odměně - jídle. „Pacienti často přichází se žádostí – udělejte mi něco s hlavou. Míní tím, že mají výborné znalosti o dietním režimu, ale cosi jim brání tyto své znalosti dodržet. Prostě emoce jsou silnější než ‚rozum‘. Právě nezvladatelné chutě jsou největší překážkou dlouhodobého dodržování redukčního režimu. V horizontu dní by to snad ještě nebyl takový problém, ale časem je chuť na oblíbené jídlo dožene a dopřejí si ho pak ve větším než malém množství,“ popisuje své zkušenosti doktorka Dita Pichlerová.

Pokud si přesto nedokážete pomoc a chuť nebo hlad vás ovládne, můžete sáhnout po moderní medicíně! „Vítáme nové léky, které mají potenciál bažení po jídle zmírnit. Lidé s nadváhou nebo obezitou, kteří obtížně kontrolují chutě vlastní vůlí, dokáží s podporou léků hubnout daleko více než bez nich. Předepsat je dnes může v podstatě každý lékař. Obézní by tak měl spolupracovat nejen s nutričním specialistou nebo obezitologem, případně psychologem, ale především se svým praktickým lékařem nebo internistou,“ doporučuje Pichlerová.

A můžeme se vůbec zbavit obezity natrvalo? „Boj s chutěmi a touhou po jídle je celoživotní, ale je pravdou, že návyky se dají po určité době upravit do rozumné normy a oblíbenou pochoutku si pak dopřát jen občas,“ uzavírá známá lékařka.

 

Nejčtenější články