Správné trávení a vylučování je nesmírně důležité. Pokud tyto základní funkce zpomalí, může to napáchat v těle velkou spoušť. Zácpa je jedním ze zažívacích potíží. Co bychom tedy měli dělat, když začne trávení stávkovat?
Co je vlastně zácpa
Je to běžný zdravotní problém, který se může objevit v jakémkoliv věku. Při trávení se většina živin z potravy vstřebává do krevního řečiště za účasti tzv. vrátnicové žíly. Tato žíla vede přímo do jater. Vláknina není stravitelná, takže zůstává ve střevech a dodává objem odpadním látkám, čímž usnadňuje průchod stolice tlustým střevem s použitím svalových stahů – peristaltikou. Když se přebytečná voda vstřebává, tuhý odpad se nějaký čas pozdrží v oblasti konečníku a pak odchází ven.
Při zácpě však zůstává stolice ve střevech mnohem déle, takže některé toxiny se znovu vstřebávají do krevního oběhu, což zatěžuje játra. Zácpa může také ženám zhoršit hormonální nerovnováhu a vést k přebytku estrogenu v těle. Ženské tělo běžně rozkládá velké množství estrogenu v játrech a zbavuje se ho stolicí. Pokud však žena trpí zácpou, velká část estrogenu se znovu vstřebává do krve a opět se dostává do jater.
Máte ji?
K projevům zácpy patří méně častá stolice, námaha při vyprazdňování či neschopnost se zbavit veškeré stolice ve střevě. Při zácpě bývá stolice často tuhá, suchá a mohou ji doprovázet bolesti břicha a nadýmání. Příznaky hormonální nerovnováhy v důsledku zácpy mohou zahrnovat premenstruační syndrom a menstruační křeče. Krátkodobá zácpa nezpůsobuje trvalé problémy, ale chronická zácpa může být bolestivá a může vést ke komplikacím, jako jsou hemeroidy nebo inkontinence. Diagnózu lze běžně stanovit na základě příznaků, ale je třeba provést další vyšetření, aby bylo možné vyloučit vážnější problémy.
Co je příčinou?
Nejběžnější příčiny zácpy jsou malé množství vlákniny ve stravě, nedostatek tekutin, změny denního režimu a nedostatek pohybu. Zácpa může být také vedlejším účinkem léků nebo projevem stresu, či např. syndromu dráždivého tračníku. Sedavý způsob života nebo časté polehávání může zácpu ještě zhoršit, stejně jako těhotenství nebo změny stravovacího režimu při cestování.
Jak se jí zbavit
Do jídelníčku zařaďte více vlákniny a tekutin. Tím dojde ke zvětšení objemu stolice, zrychlení pohybu střev a zkrátí se tak doba mezi příjmem potravy a vyloučením zbytků z těla.
Jezte tedy celé ovoce a zeleninu, které stravu obohatí o rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Příjem vlákniny také zvýšíte zařazením vloček otrub a celých zrn do jídelníčku. Dbejte na to, abyste vypili denně nejméně 6-8 sklenic vody. Doporučují se čaje s obsahem fenyklu, máty nebo kopřivy. Při zácpě se doporučuje alespoň 20 minut denně cvičit.
Pro zachování hladkého provozu trávení byste měli do jídelníčku zařadit papáju, jablka, mrkvovou šťávu, lněná semínka, psyllium a sušené švestky.