Artritid existuje na 200 druhů. Osteoartritidou je postižených 8 lidí z 10 ve věku pře 50 let. Postihuje ale i mladší ročníky a není nutně způsobena opotřebováním kosti. Díky přísunu správných látek do těla se můžete tomuto onemocnění vyhnout nebo ho zmírnit.
Co se děje při artritidě
Osteoartritida je degenerativní onemocnění. Projevuje se otoky, ztuhlostí, bolestí a někdy i deformitami kloubů, nejčastěji těch, které nesou zátěž, tj. kloubů v rukách, v dolní části nohou, kolenou a kyčlí. Ve zdravém kloubu je kostní část pokrytá chrupavkou, jež tlumí nárazy, snižuje tření a dovoluje kostem, aby po sobě při pohybu klouzaly. Pokud je kloub postižen osteoartritidou, dojde k porušení chrupavky a následně k chronickému zánětů a nárůstu volných radikálů, jež mají na chrupavku a na okolní membránu zničující vliv.
Kost má schopnost dorůstat, aby vyplnila volný prostor po chrupavce a stabilizovala kloub, čímž dochází k omezení pružnosti a plynulosti pohybu. Když se chrupavka začne opotřebovávat, začnou se kosti o sebe třít a bez ochrany poskytované právě chrupavkou dochází k bolestivosti a k dalšímu omezení pohybu.
Jaká je příčina
Příčiny osteoartritidy zahrnují velkou zátěž, obezitu, diabetes, potravní nesnášenlivost nebo alergii, zranění kloubu, osteoporózu (ztráta kostní tkáně), genetické faktory nebo nervosvalová onemocnění. Vliv mohou mít také hormonální a metabolické podmínky. V odborných kruzích převládá názor, že osteoartritida vzniká kvůli celoživotní zátěži kloubů. Nedávná studie provedená na Lékařské fakultě Stanfordovy univerzity nabídla řešení v léčbě artritidy. Nemoc by mohla být prý léčitelná, pokud bychom se zaměřili na zánětlivé procesy, které se objevují v časných fázích osteoartritidy (před tím, než jsou zjevné změny na kloubech)
Volte potraviny, které zklidňují zánět
Při tomto onemocnění je zásadní snižovat zánětlivost kloubů, takže můžete těžit ze stravy bohaté na množství protizánětlivých látek, např. omega-3 mastných kyselin (tučné mořské ryby, chia semínka, lněná semínka). Zvýšení obsahu antioxidantů ve stravě může rovněž přinést úlevu od příznaků. Potraviny bohaté na antioxidanty jsou takové, které obsahují hodně vitamínu C a E, např. brokolice, kadeřávek, špenát, paprika, zelí, kapusta, květák, ořechy, semínka a avokádo. Pro prevenci a zmírnění příznaků artritidy se velmi doporučuje vedle již zmíněného konzumovat ananas, řapíkatý celer a kurkumu. Ta pomáhá snižovat zánětlivost kloubů a také podporuje antioxidační pochody a detoxikaci.
Přestaňte jíst, co vám škodí
Omezení jídla, která podporuje zánět, je také důležité, stejně jako zvážení, zda některé potraviny nezpůsobují alergii nebo nesnášenlivost, která může stav zhoršovat. Často to mohou být známé firmy (pšenice, lepek, mléko nebo sója), ale existují důkazy, že i potraviny s vysokým obsahem aminů mohou zhoršovat příznaky nemoci. Aminy se vyskytují ve vínu, pivu, odleželém, dlouho vařeném a průmyslově zpracovaném mase, dlouho zrajícím nebo plesnivém sýru, v sójové omáčce, sušeném ovoci a čokoládě. Těmto potravinám byste se měli vyhnout, obzvlášť pokud pociťujete, že mají vliv na váš stav.
Dopřávejte si slunce
S osteoartritidou souvisí i nedostatek vitamínu D, takže dobrým způsobem, jak si zajistit jeho příjem, je dopřát si deset minut slunečního svitu denně nebo zařadit do jídelníčku rostlinná mléka obohacená právě o tento vitamín.