Nové studie ukazují doslova pandemické rozdíly rozdíly mezi zvířaty. Covid-19 neobchází domácí mazlíčky ani divoká stvoření.
Nedávno se ukázalo, jak velké riziko čeká na majitele psů, kteří můžou být přenašeči nového koronaviru, byť je samotné nemoc patrně nijak moc netrápí. Teď se vědci zaměřili na to, jak to je s virem u dalších druhů zvířat.
Zvířata pod palbou covid-19
Molekula viru covid-19 je už dobře známá, vypadá jako koule porostlá výčnělky ve tvaru hrotu, jimiž se přichytává na svém cíli. Tím je buněčný receptor ACE2, který se nachází v celém těle a také v plicích. Přezdívá se mu proto brána pro koronavirus.
Zvířata mají také buněčný receptor ACE2, ale u každého druhu se mírně liší v molekulární struktuře. Podle vědců tyto rozdíly vysvětlují, proč se můžou třeba kočky a krávy infikovat, zatímco jiné druhy, včetně prasat a kuřat, jsou imunní. Vše se odvíjí od tvaru jejich buněčných receptorů. Vědci pomocí počítačových modelů porovnali, jak se virus váže s každým z nich.
Ukázalo se, že virus covid-19 může dostat spousta zvířat. Jde o výsledky dvou studií, z nichž jedna proběhla na britské University College London a ukazuje prstem na 28 suchozemských druhů zvířat, včetně goril, ledních medvědů, králíků, křečků, koz a koní. V té druhé, která vznikala samostatně, se pak tým z kanadské Dalhousie University zaměřil na mořské savce a objevil nejméně 15 druhů, které mohou být infikovány. Patří sem delfíny, tuleně nebo velryby.
Proč mají kočky smůlu?
Nejnovější výzkum na toto téma byl zveřejněn v periodiku PLOS Computational Biology pod názvem Pochopení mezidruhového přenosu SARS-CoV-2 ze strukturního modelování. Vychází z obou již zmiňovaných studií a vytváří počítačové modely receptoru ACE2 nalezené u 28 druhů zvířat.
„Díky datům s otevřeným přístupem a volně dostupnému akademickému softwaru jsme přešli od přemýšlení, zda by tygři mohli chytit covid-19, až po 3D modely proteinových struktur nabízející možné vysvětlení, proč tomu tak je," říká jeden z autorů studie João Rodrigues.
Receptor ACE2 vypadal velmi podobně u všech analyzovaných druhů, nejpodobnější lidem byl u šimpanze (99,5 %) a nejodlišnější ho mají zlaté rybky (72 %). Vědci provedli počítačové testy, aby virtuálně spojili hrot koronaviru s receptorem ACE2 každého zvířete a předpověděli vazby, které by se vytvořily, nebo nevytvořily, v průběhu kontaktu. Zatímco u lidí existuje celá řada míst, kde se hrot viru zachytí o receptor, některé mutace u zvířat brání tomuto spojení. Takové byly zjištěny u prasat, zatímco u koček se koronavirus naopak může zaháknout o receptor ACE2. I proto João Rodrigues doporučuje nemocným s covid-19 omezit vedle kontaktů s lidmi také setkávání se zvířaty.
Zdroje: journals.plos.org, dailymail.co.uk, ct24.ceskatelevize.cz