Princ Philip, vévoda z Edinburghu, který zemřel 9. dubna, byl po tři čtvrtě století výraznou oporou královny Alžběty II. Potřebovali bychom takového Philipa i my?
Po smrti prince Philipa napsali The New York Times možná trochu jízlivě, že to byl muž, který kráčel dva kroky za královnou. Jistě, protokol mu vymezoval určitou roli, respektive „vzdálenost“ od manželky. Ale právě díky tomu, že ho Alžběta II. měla většinu svého života u sebe, mohla ustát všechen tlak a povinnosti monarchy.
Dva kroky k jistotě
Sebevědomí se dá získat mnoha způsoby. Třeba slavný módní návrhář Oscar de la Renta jednou řekl: „Kráčejte, jako kdyby jste měli za zády tři muže.“ Byla to sice primárně rada pro modelky, ale univerzálně přenositelná i do jiných oborů. Když se někdo jenom tak plouží, okolí asi příliš nezaujme a nezíská si jeho důveru.
V případě Alžběty II. a prince Philipa pocházela sebejistota z jiného zdroje, byli totiž nerozlučnými partnery, kteří se dokázali podporovat přes všechno, co je v průběhu víc než sedmi dekád trvajícího vztahu potkalo.
„Byl mou oporou a zůstal jí po celá ta léta,“ řekla o něm královna. Bez člověka, který by nebyl k ruce, když se hroutí svět, by to zkrátka nešlo. Philip stál po jejím boku, když zemřel její otec Jiří VI. a ona se musela vzdát dosavadního způsobu života a přijmout korunu. Byl u toho, když se britské impérium začalo drolit a Británie ztrácela hlas, který do té doby měla ve světě. Byl tam, když zemřela Alžbětina mladší sestra Margaret. Princ Philip, voják každým coulem se vzdal slibné kariéry u námořnictva, ale také řeckého občanství a navíc přešel k anglikánské církvi. A tohle všechno vyměnil za místo dva kroky za královnou…
Role prince Philipa
Do britské monarchie přinesl přímočarost, ostatně jeho jízlivé a trefné hlášky jsou rovněž legendární. Ale také se Alžběta po jeho boku doslova rozzářila. Jistě, byl to fešák s atletickou figurou, chytrý a dobrý chlap. Ale především v ní věřil a toto patří k základním pilířům zdravého vztahu, který vydrží navždy.
Philip Eade, jeden z princových životopisců, napsal pro The Telegraph, že „velká část zásluh za úspěch Alžběty II, jako pravděpodobně nejlepší vladařky britské historie, by měla patřit jejímu manželovi, nejdéle sloužícímu královskému manželovi Velké Británie.“
Z toho lze vidět, že i jeho role byla často vnímána jako služba monarchii. Ostatně, než se princ Philip v roce 2017 rozhodl stáhnout do ústraní a umenšit své povinnosti, podle Buckinghamského paláce stihl od roku 1952, kdy Alžběta převzala královské povinnosti, přes 5000 projevů a na 32 000 samostatných jednání a povinností...
Alžběta a Philip
Jejich vztah ale nelze zjednodušit jenom na výkon povinností a spolužití, bylo v tom něco víc, něco trvalého. „Když se podíváte nad rámec královských formalit, veřejného vystupování prince Philipa a královny Alžběty, jasně vidíte lásku a jeho obdiv ke své královně,“ říká odbornice na řeč těla Blanca Cobb, která pro magazín Goodhousekeeping.com analyzovala fotografie královského páru z různých časových období.
Philip podle ní udělal cokoli, aby byl blíže své ženě. Královna si drží trošku odstup a snaží se dokázat svou nezávislost. „Opírala se o manžela spíše z nutnosti, než z lásky. To ale neznamená, že by svého manžela nemilovala, prostě počkala, až se svět nebude dívat,“ dodává Patti Wood, která se také věnuje řeči těla.
Princ Philip se obvykle k Alžbětě II. naklání a často na ní upírá oči. Je tam zcela pro ní a poskytuje jí oporu. S přibývajícími léty i fyzickou. Jejich gesto, kdy má ona položenou ruku na jeho předloktí, je pro ně jedinečné. Sice formální, ale na druhé straně podle Wood znamená uklidnění, vzpruhu a podporu.
Tak už víte, proč každý z nás potřebuje svého Philipa?
Zdroje: usatoday.com, goodhousekeeping.com