Close search

Proč podléháme tyranům? Důvodů je překvapivě mnoho

Flickr.com/Adam Jones, CC BY-SA Zdroj: Flickr.com/Adam Jones, CC BY-SA

Ať už jsou ve vedení firmy, státu nebo říše, obvykle moc využívají ve svůj prospěch a na ostatní nehledí. Přesto se těší jejich přízni. Čím to je?

Na první pohled to vypadá tak, že tyranovi stačí lidem říct, jak se budou mít dobře, a pak už se nemusí o nic starat. Důvody, proč za ním jdou davy, jsou ale obvykle o poznání složitější.

Příliš lehký vzestup tyrana

Psychiatrička Jean Kim říká, že v historii a dnes také se k moci obvykle propracuje specifický typ osobnosti - tyran. Jsou si nápadně podobní, mají charisma, jsou okouzlující, ale také vypočítaví a krutí. Mají mix narcistických a asociálních osobnostních rysů, jako je nedostatek empatie, touha po moci a kontrole. Jsou jim vlastní podvody a lhaní, lhostejnost k zákonům, pravidlům a morálce.

Jenže zatímco se řeší tyto osobnosti, někdy zapomínáme, že nevyrůstají ve vzduchoprázdnu a nahoru se dostávají i díky svému okolí. Proč lidé následují právě je? Jistě, jsou situace, kdy jde o poslušnost z donucení, fyzickou silou nebo vydíráním, ale ve spoustě případů jdou za nimi davy dobrovolně. A až s překvapivou lehkostí.

Proč mají lidé rádi tyrany?

Jean Kim uvádí několik důvodů, proč lidé následují tyrany dobrovolně. Jedním z nich je touha po rodičovské figuře, co je přirozená lidská vlastnost. Jenže když se ve výchově nebo vztahu s rodiči něco pokazí, hledá se náhradní rodič a to je role, do které se tyran rád stylizuje.

Pokud má někdo pocit nejistoty a slabé kontroly nad svým životem, pátrá po úniku. Buď ve fiktivních světech filmů nebo literatury, ale obrátí se třeba k víře a jejím idealizovaným osobnostem. Podle Kim nejčastěji zamíří k celebritám, nebo lidem, kteří mají charisma a moc. U nich totiž naleznou to, co jim chybí.

Někteří lidé by také raději zůstali v bezpečí na vedlejší koleji a nechali někoho jiného prosadit se, pravděpodobně kvůli strachu ze zodpovědnosti. Tato pasivita může do jisté míry fungovat jako úkryt před pozorností nebo konfliktem, co jsou věci, kterým se slabší povahy snaží vyhýbat. Problémem ale je, že tím také umožní tyranům postupovat nahoru bez kontroly.

O selhání společnosti

Ve zdravé společnosti je základem síly komunity vzájemná důvěra v dodržování obecných morálních pravidel. A právě to nás dělá zranitelnými, pokud se objeví člověk, který se tím neřídí. Tyran tuto důvěru využívá, aniž by se doopravdy staral o ostatní.

A další věc, která je dnes asi nejvypuklejší slabinou společnosti, prakticky bez ohledu na to, kde na planetě se nachází, je nedostatek vzdělání a kritického myšlení. Je snazší podlehnout tomu, co tyran říká, když neuvažujete nad skutečným obsahem jeho slov, činů nebo motivace. Když se nezajímáte o dění a nevadí vám třeba přílišná koncentrace moci v rukou jednoho člověka.

Je přirozené, že naše slabiny a nejistoty hrají ve prospěch tyrana a dělají nás, v porovnání s ním, zranitelnějšími. Proto je potřeba udržovat zdravý skepticismus vůči každému, kdo jedná a mluví příliš dobře na to, aby to byla pravda. Nebo o sobě nikdy nepochybuje.

Zdroj: psychologytoday.com

Nejčtenější články