Lékařská fakulta Harvardovy univerzity zapojila do nové studie přes 100 000 účastníků a dospěla k několika faktorům, které pomáhají snížit vliv deprese.
Složitě řečeno je deprese výsledkem komplexní interakce sociálních, psychologických a biologických faktorů. Přestože existuje několik účinných způsobů její léčby, včetně antidepresiv, zabránit nebo zmírnit ji někdy může také jednoduchá změna životního stylu.
Víc lidí, méně deprese
Lékařská fakulta Harvardovy univerzity zapojila víc než 100 000 účastníků do studie zaměřené na způsoby, jak snížit vliv deprese. Šlo zejména o faktory životního stylu, které lze snadno upravit: sociální interakce, používání médií, spánkové vzorce, strava, fyzická aktivita a vliv prostředí.
„Nejdůležitějším z těchto faktorů byla četnost důvěrného styku s ostatními, ale také návštěvy s rodinou a přáteli, což vše zdůrazňuje důležitý ochranný účinek sociálního propojení a sociální soudržnosti,“ říká Jordan Smoller, hlavní autor studie a profesor psychiatrie na Harvardově univerzitě.
Interakce s ostatními zvyšuje pocity pohody a snižuje pocity deprese. V době pandemie může klidně jít o kontakt na dálku přes různé aplikace typu Zoom nebo WhatsApp.
Deprese z televize
Studie také ukazuje, že se vznikem deprese souvisí i množství času stráveného u televize. Není to poprvé, už v minulosti řada odborníků dospěla k závěru, že čím víc televize sledujete, tím horší může být vaše duševní zdraví.
Překvapivou novinkou ale je něco jiného. Byť se má za to, že zdravý spánek může pozitivně ovlivnit duševní a fyzické zdraví, teď se ukázalo, že zdřímnutí během dne může mít negativní vliv na depresi. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné přesně určit proč. Podle všeho jak denní spánek, tak nadměrná konzumace televize, mohou být být základem pro sedavé chování, které následně ovlivňuje duševní zdraví.
Zdroje: bigthink.com, ajp.psychiatryonline.org