Když komentujeme politické události, mezinárodní situaci a další zprávy, nezřídka podléháme iluzi. Je to iluze, že víme více než jiní, že jsme chytřejší a dané situaci rozumíme lépe. Takových rádoby odborníků je zvláště v internetových diskuzích nespočet. Jenže právě tito lidé si kvůli nedostatku znalostí a mentálních schopností neuvědomují ani to, že jim znalosti a mentální schopnosti chybí. O to se cítí silnější.
Člověk neumí být objektivní
Mnohdy děláme závěry bez relevantních podkladů. Čas od času všichni radíme odborníkům, protože se mylně domníváme, že jim máme co radit. Máme sklony vědět o nemocech více než lékaři a o sportu více než profesionální sportovci.
Fotogalerie
Výzkumy v této oblasti dlouhodobě realizuje americký sociální psycholog a profesor University of Michigan David Dunning, který dal mj. vznik tzv. Dunning-Krugerovu efektu. Dunning-Krugerův efekt jednoduše popisuje, že čím méně toho lidé vědí, tím více své znalosti přeceňují. A tím méně jsou ochotni připustit, že se pletou. Jenže povídejte o tom něco autorům anonymních komentářů na internetu!
Člověk se přeceňuje
Přeceňuje se většina lidí, například inženýři v nejmenované softwarové firmě v Kalifornii, kde realizoval výzkum profesor Dunning. V této společnosti se 32 % inženýrů považovalo za úzkou špičku z hlediska svého pracovního výkonu a dovedností. Považovali se za 5 % těch nejlepších ve firmě. V další firmě se tak cítilo hned 42 % inženýrů.
Hlupáci i inženýři, všichni podléháme iluzi nadřazenosti. Nasazujeme si růžové brýle ve vnímání sebe sama, ale i svého života. Například nepočítáme s variantami rozvodu, ztráty zaměstnání nebo finančních potíží.
Člověk sám sobě lže
Délku života odhadujeme údajně o dvacet let více než je skutečnost, upozorňuje na svém webu Ivo Toman. A dodává: „Přeceňujeme i své děti, které považujeme za mimořádně nadané.“
David McRaney ve své knize Nejste tak chytří, jak si myslíte píše o tom, že člověk kvůli iluzi nadřazenosti lže sám sobě.
Jak to děláme? Jak obelháváme sami sebe? To se dozvíte ve fotogalerii.
PODÍVEJTE SE DO GALEIRE:
Fotogalerie
Literatura
McRaney, D. Nejste tak chytří, jak si myslíte: Klamou vás média, politici a ze všeho nejvíc vlastní mozek. Praha: BizBooks, 2014.
Nutil, P. Média, lži a příliš rychlý mozek. Průvodce postpravdivým světem. Praha: Grada, 2018.