Close search

Proč se v neděli cítíme pod psa, místo toho, abychom si užívali volna?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Mezi fenomény moderní doby patří tzv. syndrom nedělního odpoledne. Dle psychologů postihuje více než polovinu západní civilizace. Nepříjemné pocity způsobené myšlenkami na nový pracovní týden přerůstají až v deprese, úzkosti nebo stavy paniky. Příčiny syndromu jsou přitom celkem jasné a logické. Pokud je budeme znát, můžeme s nimi něco dělat.

Většina pocitů, které zažíváme, má kořeny v dětství a dospívání. Bez ohledu na to, zda si to připouštíme, se syndrom nedělního odpoledne pojí se školní docházkou.

I dospělí se chovají jako děti...

Není dítě, které by alespoň někdy nedávalo přednost jiným aktivitám před školními úkoly. Odkládání však vede ke stresu z nahromaděných úkolů, které zpravidla zůstávají na konec týdne. Většina z nás ve školním věku v neděli zažívala větší či menší nervozitu v souvislosti s přípravou na školu. Obavy, zda jsme na pondělí dostatečně připraveni, nám z dětství zůstaly. A zrcadlí se v pracovním životě.

Nedělní blues, jak se syndrom nedělního odpoledne také nazývá, postihuje školáky, studenty i zaměstnance, kteří mají týden rozdělený na pět pracovních dnů a dva dny víkendového volna. Znají ho workoholici, kteří se nedokážou oprostit od své práce ani během soboty a neděle. Je však vlastní také lidem, kteří v práci zažívají nadměrný stres, případně nudu, a do práce se jim v pondělí z hloubi duše nechce.

Co s tím?

Řešení je velmi jednoduché – najít si lepší práci, bez nudy a bez stresu. Syndrom lze překonat tehdy, pokud ovládneme svůj čas a dokážeme si vyhradit prostor pro odpočinek. O co snadněji se řešení definuje, o to těžší je ale realizovat ho v praxi...

Psychologové syndrom nedělního odpoledne popisují jako stresovou reakci, která má varovat před nadcházejícím nebezpečím. Za nebezpečí je považována práce. Vedle toho, že se pokusíme vnímat svoji práci jinak, případně si najdeme práci, kterou jako nebezpečí vnímat nebudeme, je výhodné zaměřit se na přítomný okamžik. S tím pomůžou techniky mindfulness.

Jednoduše, pokud se chceme v neděli cítit dobře, měli bychom mysl zaměřit na přítomnost, nikoliv na to, co nás čeká následující den.

Klíčem je správný time management. VÍCE SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:

Nejčtenější články