Kurt Cobain, Nirvana, MTV Unplugged a rok 1993. Víc asi není potřeba dodávat. Slavné vystoupení je i po téměř sedmadvaceti letech vynikajícím zážitkem.
V dobách, kdy stanice MTV udávala tón nejen hudbě, ale také životnímu stylu mladé generace, se zrodil formát Unplugged, kdy hudebníci hráli bez elektřiny, jenom na akustických nástrojích. Nešlo ale o záležitost kapel na jednu sezonu, v průběhu let 1989-2009 tak vystoupil třeba Eric Clapton, Tony Bennett, Lauryn Hill, Alicia Keys nebo Nirvana.
Nirvana bez elektřiny
V první polovině 90. let šlo o patrně nejslavnější a nejvlivnější seskupení žánru grunge, alternativního rocku spojovaného zejména s městem Seattle. Ne úplně vycizelované tóny, vytahané oblečení a texty o depresi nebo pocitu zmaru, to všechno imponovalo mladé generaci napříč zeměkoulí.
I proto se Nirvana octla v hledáčku producentů šou MTV Unplugged, kteří z jednoduchého nápadu udělali výnosný byznys. Nahrávky těchto vystoupení získávaly platinové desky a prodávaly se po milionech. Jenže komerční úspěch je jedna věc, jestli to má i vnitřní smysl pro hudebníky, je věc druhá.
„Viděli jsme ostatní Unplugged a spousta z nich se nám nelíbila, protože většina kapel to brala ve stylu rockových šou - hrají své hity, jako by byli v Madison Square Garden, jen na akustických kytarách," vysvětloval bubeník Dave Grohl, proč jim nějakou dobu trvalo, než akceptovali nabídku MTV.
Samotné natáčení bylo komplikované nejen kvůli tomu, že Kobain měl období abstinence, a byl nervózní z toho, že bude slyšet zvuk své kytary bez úpravy (vymohl si alespoň zapojení zesilovače), ale MTV se nelíbilo, že budou hrát i méně známě písně, respektive ne všechno bude produkce Nirvany. Nakonec je tato nahrávka jednou z nejúspěšnějších jak v historii hudební stanice, tak skupiny jako takové.
Rekordní kytara
Osmnáctého listopadu 1993 si Kurt Cobain a jeho kolegové sedli ve studiu a obklopeni svíčkami nahráli legendární MTV Unplugged in New York. Součástí jednoduché výzdoby byly i lilie a křišťálový lustr. Když se producenti zpěváka ptali, jestli to tam chce mít jako na pohřbu, řekl: „Přesně tak. Jako na pohřbu." Nikdo ještě nemohl tušit, že půl roku na to spáchá sebevraždu.
Jeho věhlas přežil do dnešních dnů a jméno Nirvana má pořád svůj zvuk. Když se o víkendu dražila kytara Martin D-18E z roku 1959, na které Cobain odehrál slavné vystoupení, původní odhad ceny byl jeden milion dolarů (24 milionů korun). Aukce společnosti Julien´s ale nakonec předčila všechna očekávání a výsledná suma se po sedmi příhozech vyšplhala na 6 010 000 dolarů (přibližně 144 milionů korun).
Kupujícím byl Peter Freedman, zakladatel společnosti Rode Microphones, který plánuje kytaru zařadit na putovní výstavu, jejíž výtěžek půjde na různé umělecké organizace. Svým nákupem přispěl ke vzniku několika rekordů - šlo o vůbec nejdražší vzpomínkový předmět z hudební oblasti a také nejdražší kytaru vůbec. Až dosud byla nejdražší kytara černý Stratocaster Davida Gilmoura z Pink Floyd, který se loni prodal za 3,95 milionu dolarů (téměř 100 milionů korun).