Národní divadlo zažije smutnou, leč velkolepou slávu. 1. února proběhne v jeho prostorách poslední rozloučení s Luďkem Munzarem, který zemřel 26. ledna. Obřad bude mít netradiční scénář šitý herecké legendě na míru tak, jak by si to asi sama přála.
Neoblomný v zásadách
Než se bude moci veřejnost rozloučit s dlouholetým členem činohry Národního divadla a hereckou legendou Luďkem Munzarem, uslyší účastníci smuteční slavnosti nad zlatou kapličkou dobře známé památky na břehu Vltavy zvuk motorů. Nad historickou budovou ND totiž 1. února dopoledne na počest zesnulého umělce proletí letadlo typu L 200 Morava. Proč? Munzar techniku a létání od mládí miloval a své vášně se nikdy nevzdal. Byl totiž nejen výjimečným hercem, ale také mužem pevného (nejen) morálního přesvědčení.
Zasloužilý umělec byl totiž jedním z těch mála odvážných, kteří odmítli podepsat komunistickou reakci na Chartu 77 dnes známou jako Anticharta. A podpis nepřipojila ani jeho manželka Jana Hlaváčová. „Komunisti udělali Antichartu a já ji nepodepsal, ale nikde jsem o tom nemluvil. To je celé,“ vylíčil v roce 2013 v rozhovoru pro Katolický týdeník. Připustil ale, že se pak s manželkou klepali strachy a báli se, co bude.
Rozchod s divadlem
Divadlo ale manželé nakonec opustili až v 90. letech, a to opět kvůli zásadám. Munzarovy představy o poslání a směřování divadla se od představ nového vedení totiž zásadně odlišovaly. „Můj vztah k Národnímu divadlu byl obrozenecký, národovecký a oni tam začali hrát jako v malém sklepním divadle. Národní divadlo není jen ta budova, to je součást našeho kulturního dědictví. Jestli někdo tu tradici ironizuje a posmívá se jí, tak se posmívá svým předkům," řekl v roce 2010 webu Novinky. České herecké nebe se evidentně rozšířilo o jeden pevný charakter navíc.
Veřejnost může Munzarovi poslední hold vzdát od 11 hodin, kdy na pódiu ND proběhne slavnostní ceremoniál. Následovat bude soukromý obřad jen pro rodinu a blízké přátele. Účastnit se ho tak bude jistě nejen Munzarova žena, ale také jeho děti v čele s herečkou Bárou Munzarovou, která stojí za nápadem s přeletem letadla. Pro televizi nova Munzarová řekla, že tím tak otci splní jeho poslední přání.
Sklář i Pilát
Luděk Munzar vystudoval pražskou DAMU navzdory tomu, že se vždy toužil stát vojenským stíhačem. První angažmá získal v roce 156 a o rok později už si ho všimli lidé z Národního divadla. V 70. a 80. letech patřil k nejvýraznějším tvářím souboru ND a do značné míry utvářel jeho podobu. Po odchodu z hlavní české scény spolu s manželkou objížděli republiku s pořadem S vůni šminek a benzínu.
Z televizních obrazovek si Munzara můžete pamatovat jako velitele žoldnéřů ve filmu Poslední propadne peklu, kriminalistu v Příběhu kriminálního rady nebo ze série Synové a dcery Jakuba Skláře. Zajímavostí je, že Munzar tu hrál mladíka, ačkoliv ve skutečnosti už mu bylo přes padesát. Velmi zaujal také hlavní rolí v inscenaci Pilát Pontský, onoho dne. Svůj hlas pak skrze dabing často propůjčoval Paulu Newmanovi.