Close search

Roušky v roce 2020 patrně zachránily svět. Něco jiného si ale myslí oceány

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Pandemie covid-19 má spoustu dopadů na lidstvo a naší planetu. Jedním z nejhorších je, že letos se do oceánů dostalo přes 1,5 miliardy použitých roušek.

Klasický hořký vtip si vyžaduje novou verzi: Přijde žena do obchodu s rybami a požádá o mořskou štiku. „Nechcete k ní také roušku?“ ptá se prodavač. Když žena souhlasí, prodavač dodá: „Už je v ní zamotaná...

Pandemie v oceánech

Chceme, aby lidé nosili masky, chceme, aby používali všechny ochranné prostředky a ochránili si své zdraví. Ale teď je čas s tím něco udělat, protože odpad v oceánech nezná mezinárodní hranice,“ varuje Adam Ratner z kalifornského Centra mořských savců.

Podle studie Pandemické dopady covid-19 na používání a hospodaření s plasty, která v létě vyšla v časopise Environmental Science & Technology, se totiž odhaduje, že každý měsíc se po celém světě použije 129 miliard masek a roušek a 65 miliard rukavic obsahujících plasty. A významná část z nich skončí v oceánech. Kvůli pandemii viru covid-19 se další forma masově vyráběných a člověkem používaných věcí dostává do míst, kde lidé nežijí. Poškozují ekosystémy oceánů a narušují potravní řetězce.

Zpráva hongkongské ekologické skupiny OceansAsia s názvem Masky na pláži: Dopad covid-19 na znečištění moří plasty uvádí, že letos bylo jen kvůli viru covid-19 vyrobeno 52 miliard masek a roušek. A víc než 1,5 miliardy těch jednorázových skončí v oceánech. Nejde jen o ně. Gary Stokes z OceansAsia dodává, že větší spotřeba jídla v krabičkách vedla ke zvýšenému používání plastových obalů. Navíc byla v pandemické době odložena, pozastavena nebo rovnou zrušena řada opatření určených ke snížení spotřeby plastů, jako jsou třeba zákazy plastových sáčků na jedno použití.

Věčné roušky

Jednorázové roušky jsou vyráběny z různých plastů a je obtížné je recyklovat kvůli jejich složení i riziku kontaminace a infekce,“ varují odborníci z OceansAsia. A dodávají, že do oceánů se roušky dostávají několika způsoby: lidé je prostě jen zahodí, nebo jsou nesprávně zlikvidované, protože je nefunkční anebo rovnou neexistuje program, který by řešil jejich osud.

Když jednorázová rouška váží tři až čtyři gramy a do oceánů se jich dostane přes 1,5 miliardy, představuje to víc než 6800 tun plastového odpadu, který se v přírodě octne navíc. A bude trvat až 450 let, než se rozloží. Kromě znečištění světových vod tunami plastů jde také o přímé ohrožení mořského života. Vedle dnes už bohužel klasických mikroplastů totiž představují riziko také elastické smyčky, kterými se roušky upevňují na uši. V Miami našli mrtvou rybu fugu, jenž se zamotala do poutka. V Brazílii měl zase podvyživený a mrtvý tučňák v žaludku vatovanou roušku.

Co s tím lze udělat? Podle OceansAsia je důležité nosit opakovaně použitelné roušky, kdykoliv je to jen možné. Britská Královská společnost pro prevenci násilí na zvířatech dodává, že pokud je vyhazujete, bylo by dobré odstřihnout poutka. Nikdy si totiž nemůžete být jistí, kde skončí.

Zdroje: pubs.acs.org, oceansasia.org, independent.co.uk, nypost.com

Nejčtenější články