Každý den čelíme milionům různých životních nástrah. Život v jednadvacátém století nám ohrožuje pomalé připojení k internetu, nesnesitelné kolony aut i výběr šatů na pohovor, protože správně zapůsobit je momentálně ta nejdůležitější věc pod sluncem. A v tom shonu jsme vlastně tak trochu zapomněli, že život je jen tak stresující, jak mu dovolíme, aby byl. Dobrou zprávou je, že vždy se s tím dá něco dělat.
Až tedy příště budete v pokušení rozbít počítač, na silnici v záchvatu vzteku neslušně gestikulovat na pomaleji jedoucí řidiče anebo řvát na potomka, že dostal kouli, pročtěte si následující důvody, proč byste neměli brát život zas až tak vážně.
1. Svět je legrační místo
Objektivně vzato, civilizace je legrační. směšná. Až se příště ocitnete v lidské společnosti, a je jedno, jestli dospělých nebo dětí, na chvilku se zastavte, rozhlédněte a spočítejte ty, kteří místo sledování displejů telefonů nebo tabletů, pozorují svět kolem sebe. Moc jich totiž nebude. Pokud vám tohle nestačí k přesvědčení, že život je vlastně plný absurdit, stačí si jenom uvědomit všechny ty zbytečné firemní dresscody, každodenní navlékání do obleků, uvazování zbytečných kravat a nošení polobotek, které už po pár hodinách začnou tlačit. Přijde vám to absurdní? Gratulujeme, pak jste na dobré cestě nebrat tenhle nesmyslný detail vážně.
2. Nejdůležitější jsou vztahy
Pokaždé, když se vědci pokoušeli přijít na to, co dělá lidi šťastnými, dospěli ke stejnému závěru, nejdůležitější jsou osobní vztahy. Když se totiž ohlédnete v životě zpět, rozhodně nebudete vzpomínat na to, jak jste trávili čas prací ještě po pracovní době, o víkendech nebo dokonce pracovali na dovolené, ale budete si pamatovat rodinné oslavy, chvíle volna s rodinou nebo s přáteli, zážitky z cest a osobního života jako takového. Co z toho vyplývá? Kariéra se může zhroutit jako domeček z karet, ale rodina a blízcí přátelé vás podrží i ve chvílích, kdy to budete potřebovat.
3. Bohatí lidé nejsou šťastnější
Když budete trávit více času s rodinou nebo s přáteli, místo, abyste se věnovali práci, bude to mít pravděpodobně negativní dopad na výši vašeho konta. Tento fakt pravděpodobně vyděsí nejednoho člověka. V panice pak snadno potlačíte historií prověřené pravidlo, a sice že štěstí nesouvisí s výší konta. Je totiž vědecky dokázáno, že jakmile máte dostatek peněz na uspokojení vašich základních potřeb, ty další pak už nemají nijak výrazný vliv na vaši celkovou pohodu.
4. Trápení není produktivní
Někteří z nás se dokáží vystresovat v situacích, kdy je to naprosto neopodstatněné. Tak například jedete na výlet do míst, kde jste v životě nebyli a nemůžete najít cíl vaší cesty, takže se rozčilíte až do běla. Otázka zní: čeho tím dosáhnete? Jasně, ničeho. Není proto lepší se takové situaci zasmát, zaparkovat tam, kde jste skončili a vyrazit zkrátka rovnou za nosem s tím, že co přijde, to přijde? Takový zdánlivě ztracený výlet totiž může klidně skončit daleko lépe, než jste čekali. Tak proč hned propadat skepsi...
5. Vymezený čas
Jestli vaše starosti k ničemu nevedou a peníze vás rovněž šťastnými nedělají, proč s nimi ztrácíte tolik času? Je třeba si uvědomit, že život máme všichni jenom jeden. Pokud budete mít štěstí a dožijete se třeba úctyhodné devadesátky, čeká vás necelých osm set tisíc hodin mezi okamžikem, kdy se narodíte, a okamžikem, kdy zemřete, v nichž byste si měli vážit a užívat všech věcí, které vám život přinese. Navíc, třetinu tohoto času prospíte, takže proč se v tom zbytku čímkoli trápit.
6. Jste jenom smítko
A nakonec, pokud potřebujete připomenout, že vaše problémy nejsou tak velké, jak vám připadají, podívejte se večer na hvězdy. Vesmír je větší, než si vůbec dokážete představit. V reálnému smyslu jste pak pouhým smítkem lidského bytí. A to je přece pořádný důvod, abyste svůj život nebrali vážně. Jediné, na čem opravdu záleží, je totiž žít tak, jak chcete vy a pomáhat druhým dělat totéž.