Sinéad O'Connor si na 3. října 1992 připravila pro televizní vystoupení neobvyklou rekvizitu, fotku hlavy katolické církve Jana Pavla II.
Na začátku 90. let byla zpěvačka naštvaná a frustrovaná stavem katolické církve, která systematicky utajovala zneužívání děti kněžími. Jako ventilaci zvolila zásah přímo do srdce této instituce.
Jan Pavel II. na kousky
Šlo o neočekávaný a nepravděpodobný moment. Sinéad O'Connor se 3. října 1992 objevila jako hudební host v legendárním americkém televizním pořadu Saturday Night Life, kde předvedla a cappella verzi sklady War od Boba Marleyho. Píseň pochází z jeho alba Rastaman Vibration, které se textově vymezuje proti apartheidu.
Sinéad ale změnila některé pasáže tak, aby v nich víc než rasová nerovnost rezonovalo zneužívání děti. Na zkoušce u věty: „Věříme ve výhru dobra nad zlem," ukázala do kamery fotografii osiřelých a zubožených dětí. V přímém přenosu ale místo této fotky vytáhla obrázek papeže Jana Pavla II., roztrhala ho na kousky a vzdorovitě řekla: „Bojuj se skutečným nepřítelem."
Příliš dlouhé mlčení
Zpěvačku prý k takovému jednání inspiroval Bob Geldof. Když se jeho skupina Boomtown Rats dostala na 1. místo britského hudebního žebříčku, Geldof v pořadu Top of the Pops roztrhal fotografii Johna Travolty a Olivie Newton-John, kteří byli první několik předchozích týdnů.
„A já si pomyslela: Ano, k***a! Co kdyby někdo roztrhal obrázek papeže? Ježíši, tak ráda bych viděla, co by se stalo,“ vzpomínala zpěvačka v rozhovoru pro irský časopis Hot Press. Bezprostřední reakci na vystoupení představovalo přibližně 4400 hovorů, které zaznamenala televize NBC. Drtivá většina z nich byla kritická. I proto v některých reprízách pořadu místo tohoto vystoupení pouští záznam zkoušky s fotkou dětí. Ta papežova původně patřila zpěvaččině matce, která ji měla na zdi od roku 1978.
I když se na Sinéad snesla vlna kritiky, třeba studenti katolické University of Notre Dame požadovali od televize omluvu a označili to za akt náboženské nesnášenlivosti, zpěvačka předběhla dobu. Nekritizovala víru, ale instituci, která, jak se o několik let později ukázalo třeba díky novinářům Boston Globe, systematicky utajovala zneužívání tisíců dětí kněžími. Jan Pavel II. se nejhlasitěji ozval v roce 2002, kdy vyzval na očištění církve, v níž „není místo pro ty, kdo ubližují mladým." Dvacet let po vystoupení Sinéad O'Connor.
Zdroje: youtube.com, diffuser.fm, irishtimes.com