Close search

Špatná zpráva pro milovníky zdřímnutí: Podle nové studie může zvyšovat krevní tlak

Freepik Zdroj: Freepik

Samotné zdřímnutí nemusí být špatné. Jenže CNN píše, že podle nové studie je potíž v jedné věci. Podřimování je varovným signálem poruchy spánku. A s tím souvisí zvýšení stresu či krevního tlaku.

I když zdřímnutí samo o sobě není škodlivé, mnoho lidí, kteří si zdřímnou, to může dělat kvůli špatnému nočnímu spánku. Ten je spojený s horším zdravím a zdřímnutí nestačí na to, aby to vynahradilo,“ cituje CNN klinického psychologa Michaela Grandnera.

Nástrahy zdřímnutí

Studie publikovaná v periodiku Hypertension vychází z údajů 360 000 lidí. Ukázalo se, že lidé, kteří si během dne zvykli zdřímnout, měli o 12 % větší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku. A až o 24 % měli vyšší pravděpodobnost mrtvice ve srovnání s lidmi, kteří přes den nespí.

Zkoumala se jen frekvence zdřímnutí, ne jeho délka. „Nedefinovali, co by mělo být zdřímnutí. Pokud budete spát například hodinu nebo dvě, tak to ve skutečnosti není zdřímnutí," vysvětluje specialista na spánek Raj Dasgupta, který pracuje na University of Southern California.

Osvěžující spánek, který trvá 15 až 20 minut kolem poledne do 14:00, je 100% správná volba, pokud máte nedostatek spánku," dodává Dasgupta. A zároveň varuje, že když trpíte chronickou nespavostí, zdřímnutí není dobré, neboť narušuje noční spánek.

Podřimování je podle něj varovným signálem poruchy spánku. A ta je spojena se zvýšením stresu a hormonů regulujících hmotnost, což může vést k obezitě, vysokému krevnímu tlaku nebo cukrovce 2. typu.

Zdroje informací:
CNN.com: Napping regularly linked to high blood pressure and stroke, study finds
Ahajournals.org: Association of Nap Frequency With Hypertension or Ischemic Stroke Supported by Prospective Cohort Data and Mendelian Randomization in Predominantly Middle-Aged European Subjects

Nejčtenější články