Close search

Stříbro ve vlasech není definitivní: Podle nové studie se původní barva může vrátit sama, když klesne hladina stresu

Fox Network Zdroj: Fox Network

Z výzkumu Kolumbijské univerzity vyplývá, že barva vlasů není spojená jenom s věkem, ale také s úrovní stresu. A pokud je nižší, šediny se můžou začít vytrácet.

První šediny někdy přichází ještě v době, kdy je tělo i mysl v rozpuku. Když se pak ze stříbrných nitek stane bílá hříva, spousta lidí se to snaží zamaskovat barvou. I přesto, že přiznané šediny jsou znamením sebevědomí, jako je to vidět třeba u herečky Jamie Lee Curtis nebo jejího kolegy George Clooneyho.

Co způsobuje šediny

Byť se mělo za to, že s šedinami lze bojovat jen barvou, nová studie Kolumbijské univerzity v New Yorku ukazuje, že tento stav nemusí být nutně trvalý. Bílé vlasy mohou získat zpět svou původní barvu, když poklesne úroveň hladiny stresu u jejich nositelů.

Autoři studie s výmluvným názvem Šedivění lidských vlasů je přirozeně reverzibilní a souvisí se stresem shromáždili vlasy od 14 lidí různého etnického původu a hledali vzorky, které byly zbarveny na špičce, ale šedé u kořene. To je totiž znamením šedivění. Překvapivě ale našli také dost vlasů, které byly směrem ke kořenům méně šedé, co naznačuje, že nějakým způsobem znovu získaly svoji předchozí barvu.

Poté vědci uskutečnili proteomickou analýzu shromážděných vzorků, aby zjistili rozdílné profily proteinů šedých a barevných vlasů. Šedivé obsahovaly velké množství takzvaně upregulovaných mitochondriálních proteinů, jejichž množství se zvyšuje v závislosti na stresu a jeho výšce, ale souvisí také s přibývajícími roky.

Dovolená vyhání šediny

Když byli vědci na stopě stresu barvícího vlasy, požádali účastníky studie, aby popsali své nejvíce a nejméně stresující situace za posledních 12 měsíců a seřadili je na časové ose. Podle toho, že vlasy rostou rychlostí asi centimetr za měsíc, bylo možné přiřadit jednotlivé části vlasů ke konkrétním životním událostem.

Výsledky ukázaly, že zvrácení šedivění vždy korelovalo s obdobími obzvláště nízkého stresu. Nejvýraznějším příkladem byla 30letá žena, jejíž vzorek vlasů zahrnoval šedou pásku s délkou 2 centimetry, pod níž se vrátil do své původní barvy. Jak se ukázalo, šedá část přesně odpovídala dvouměsíčnímu období vysokého stresu, během kterého opustila manžela. Další účastník studie získal v průběhu dvou týdnů dovolené původní barvu vlasů, což naznačuje, jak rychle může k této transformaci dojít.

Není to samozřejmě až tak jednoduché, jde o zkoumání několika vlasů, kompletní šedivý porost se nezmění zpátky ani po opravdu dlouhé dovolené. Ale podle autorů studie je to důkaz, že „lidské stárnutí není lineární a nevratný biologický proces a může být alespoň částečně zastaveno nebo dokonce obráceno.“ Jen to patrně nebude možné bez doplňku v podobě specifické léčby.

Zdroj: newscientist.com

Nejčtenější články