Do konce století poklesne počet obyvatel v některých zemích až o polovinu a vedle Japonska nebo Itálie je na řadě také Čína.
V současné době žije na Zemi přibližně 7,8 miliardy lidí a toto číslo v nejbližších dekádách poroste. Jenže do roku 2100 zase poklesne. A to poměrně výrazně.
Čína ztrácí lidi
Podle studie, kterou uveřejnil akademický žurnál Lancet, dosáhne populace na planetě svého vrcholu v roce 2064 s neuvěřitelným číslem 9,7 miliardy. To je přibližně o dvě miliardy lidí víc než dnes. Zmiňovaný rok je také zlomový, protože poté by počet lidí už měl začít klesat. A v roce 2100 má na Zemi žít jen 8,8 miliardy lidí.
„Když naposledy klesl počet lidí na planetě, bylo to ve 14. století kvůli epidemii moru. A pokud je naše prognóza správná, bude to teď poprvé, kdy nastane úbytek populace v důsledku poklesu plodnosti, na rozdíl od událostí, jako jsou pandemie nebo hladomor,“ vysvětluje pro magazín IFLScience vedoucí studie Stein Emil Vollset, který je také profesorem Institutu pro zdravotní metriku a hodnocení na Washingtonské univerzitě.
Podle jeho prognózy by až 23 zemí mělo zaznamenat pokles počtu obyvatel o více než 50 procent. Na seznamu jsou obvyklí podezřelí s nízkou porodností a stárnoucím obyvatelstvem - Japonsko nebo Itálie. Ale překvapuje Čína, která má z aktuálních 1,4 miliardy klesnout do roku 2100 na 732 milionů.
Porodnost změní svět
Podle Vollseta existují dva klíčové faktory poklesu porodnosti - zlepšení přístupu k moderní antikoncepci a vzdělávaní žen a dívek. „Tyto faktory řídí porodnost, respektive průměrný počet dětí, které žena během svého života porodí. Předpokládá se, že globální porodnost bude trvale klesat z 2,37 v roce 2017 až na 1,66 v roce 2100. A to je výrazně pod minimální míru 2,1, která je považována za nezbytnou k udržení reprodukce společnosti."
Pokles počtu obyvatel dvou tuctů zemí vyváží jiné části světa, kde se předpokládá nárůst. Patří sem severní Afrika, Střední východ a především subsaharská Afrika, která má do konce století ztrojnásobit počet obyvatel z 1,03 miliardy až na 3,07 miliardy.
Podle vědců nás čeká úplně nový svět, v němž Evropa a Asie, v důsledku úbytku populace a s tím související ekonomické síly, postupně přijdou o svůj geopolitický vliv. A migrace se z možnosti stane nutností, pokud budou státy chtít zachovat populaci a podpořit hospodářský růst.
Zdroje: iflscience.com, thelancet.com