Magnetické pole Země, které nás chrání před slunečním zářením, ztratilo za poslední dvě století téměř deset procent své síly. Co to pro nás znamená?
Pokles síly magnetického pole se projevil v takzvané Jihoatlantické anomálii, kterou vědci pozorují již desítky let. Nachází se mezi Afrikou a Jižní Amerikou a je to místo, kde se vnitřní radiační pás nejvíce přibližuje k Zemi.
V Jihoatlantické anomálii je nejslabší magnetické pole Země, proudí sem tedy vyšší dávka slunečního záření. Lidem v oblasti to neškodí, ale ve výšce 200 kilometrů nad zemí ji pociťují přístroje, které v oblasti nad anomálií někdy přestávají fungovat.
Přibývající anomálie
Vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) používají ke studiu anomálie data ze satelitů Swarm. Jejich přístroje dovedou identifikovat a měřit různé magnetické signály, kterých kombinace vytváří magnetické pole Země.
V posledních pěti letech pozorovali, že směrem k jihozápadní Africe se vyvinulo druhé centrum minimální intenzity magnetického pole. Vědci se domnívají, že by to mohlo znamenat, že se anomálie může rozdělit do dvou samostatných buněk.
A jedním z nejvíc diskutovaných důvodů je to, že se blíží čas na obrácení pólů Země.
Póly naruby
Zjednodušeně se dá říct, že obrácení pólů je, když se severní a jižní magnetické póly převrátí. Nedojde k tomu okamžitě, ani najednou, potrvá to celá staletí. Během tohoto období by se po celé planetě mohlo objevit hned několik severních a jižních magnetických pólů.
Není to poprvé, kdy dojde k obrácení pólů. V historii planety se tak stalo již několikrát a dochází k němu zhruba každých 250 000 let. Podle vědců je aktuální obrácení opožděné a už k němu mělo dávno přijít.
Není ale potřeba se znepokojovat. Obrácení pólů nemá přímý vliv na lidské zdraví. Způsobuje ale technické potíže satelitům a kosmickým lodím, které létají na nízké orbitě kolem Země. Slabší magnetické pole může umožnit nabitým částicím z vesmíru pronikat právě do těchto výšek. Dosud to přistroje řešily tak, že se při průletu nad jihoatlantickou anomálií preventivně vypínaly.
Zdroj: wionews.com