Jeff Bezos má na svých bedrech ohromnou odpovědnost, dělá rozhodnutí, která mají nejen miliardovou hodnotu, ale také velký dopad na celý svět.
Když nejbohatší člověk současnosti, s majetkem v hodnotě 185,9 miliardy dolarů, co je asi 4 biliony korun, nechá nahlédnout svět do své kuchyně, není nouze o zajímavé informace.
Miliardový spánek
Zakladatel společnosti Amazon vydal knihu Invent & Wander (Vynalézat a putovat), do níž sesbíral postřehy, filozofii a základní principy, kterými se řídí. Jako spoluautor je uvedený renomovaný novinář Walter Isaacson, kterému u nás vyšel třeba životopis Steva Jobse.
„Dávám přednost spánku," zní patrně nejdůležitější lekce z knihy. „Někdy je sice nemožné spát osm hodin, ale velmi se na to soustředím a potřebuji je. Pak mi to myslí lépe. Mám víc energie a také lepší náladu." Jako člověk, který je ve své hlavě o řadu let dopředu a už teď ví, co bude Amazon dělat minimálně v roce 2030, tím překvapuje a vyčleňuje se z řady technologických miliardářů, kteří únavu a chuť na spánek zahánějí energy drinky, aby jim nic neuniklo.
„Přemýšlejte o tom: Za co vlastně jako šéf dostáváte zaplaceno? Dostáváte zaplaceno za to, že děláte malý počet kvalitních rozhodnutí. Vaším úkolem není dělat tisíce rozhodnutí každý den. Řekněme, že bych spal šest hodin denně, nebo se opravdu zblázním a budu spát čtyři hodiny," pokračuje Bezos. Hodiny navíc by strávil prací, co znamená, že má víc času na rozhodování a místo třeba pouhých 100 rozhodnutí by mohl učinit ještě desítky dalších. „Opravdu to stojí za to, pokud by kvalita těchto rozhodnutí mohla být nižší, protože jste unaveni, mrzutí nebo něco jiného?“
Kdo zpomaluje Amazon
Bezos dál píše, že existují dva typy rozhodnutí. Ta první jsou jsou nezvratná a vysoce důsledná, nazývá je jednosměrnými dveřmi. „Často se v Amazonu ocitám v pozici hlavního zpomalujícího pracovníka," píše s nadhledem. V práci totiž vyžaduje, aby se důsledné a nevratné rozhodnutí předem analyzovalo sedmnácti dalšími způsoby.
Dodává ale, že většina rozhodnutí je dvousměrná, takže když se ukáže, že bylo špatné, lze se vrátit a napravit chybu. Pokud jde o obousměrné dveře, je možné rozhodovat se v malém týmu, nebo to může udělat i jeden člověk.
Vedle toho je třetím pilířem jeho života lelkování, které provozuje zejména ráno. „Rád si čtu noviny. Rád si dám kávu. Rád snídám se svými dětmi, než půjdou do školy. Takto strávený čas je pro mě velmi důležitý,“ nechává Bezos nahlédnout i do svého soukromí, co jinak nedělá často.
Zdroj: ladbible.com