Čína, Pakistán a Indie se díky uzavření měst vrátily zpátky v čase do doby, kdy bylo bezpečné vyjít na ulici a nadechnout se z plných plic.
Lockdown, jak se uzavření oblastí říká, má za následek, že se pět těch nejvíce znečištěných měst, měřeno podle Indexu kvality ovzduší, na světě dává do pohybu. A konečně lepším směrem.
Ustala prakticky jakákoliv lidská činnost, nebo byla alespoň utlumena na nezbytné minimum. A po několika dnech se ukazuje, že kromě snížení rizika nákazy koronavirem, se mění i životní prostředí. Třeba v Indii mají čistý výhled na Himaláje. Po třiceti letech.
Indie má zvláště důvod se radovat z toho, že je země uzavřena. Je totiž dlouhodobě držitelkou několika negativních rekordů. Na jejím území se nachází dvě třetiny nejznečištěnějších měst na světě a v desítce nejhorších jich má šest.
Čistá pětka
Na špici řebříčku nejvíce zamořených měst se drží Ghaziabád, co je satelit Dillí, vzdálený od jeho centra přibližně 30 kilometrů. Podle Indexu kvality ovzduší je v něm situace dlouhodobě nezdravá pro senzitivní skupiny obyvatelstva. Druhý je Chotan na západě Číny, následují pákistánská města Gujranwala a Faisalábád a pětici uzavírá Dillí.
Všechny v průběhu března zaznamenaly díky omezením výrazné snížení znečištění. Někde šlo dolů o třetinu, jinde, jako třeba v Gujranwala, byl propad tak výrazný, že se město rázem přesunulo do kategorií mírná až dobrá kvalita ovzduší, co je, snad s výjimkou některých polských měst, evropským standardem.
Návrat k "normálu"
Zlepšení ovzduší v uzavřených městech ale nemělo dlouhé trvání. Třeba když indický premiér Naréndra Módí vyzval národ k vypnutí světel a rozsvícení lamp diyas a svíček, aby se spojili ve výzvě „boje proti temnotě koronaviru“. Znečištění ovzduší totiž se hned vrátilo na hodnoty z doby před uzavřením měst. A na zlepšení se čekalo dva dlouhé dny.
Jak to vypadá, když pokles emisí zprůhlední třeba Peking? Podívejte se do GALERIE:
Zdroj: indianexpress.com