Close search

V síti: Do kin jde kontroverzní dokument o zneužívání dětí na internetu. Herci po natáčení potřebovali psychologa

Aerofilms Zdroj: Aerofilms

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vaše dítě dělá na počítači? S kým může přijít do kontaktu? Máte nepříjemnou zkušenost z dětství? Nový šokující film V síti vypráví o tom, jak nebezpečné místo může internet být.

V době sociálních médií, kdy je vše dostupné a každá informace na dosah, je mít počítač naprosto normální už od útlého věku. Pro dítě je snadné vystavit se, byť nevědomky, obrovskému nebezpečí. Pokud vám rodič řekne, že stoprocentně ví, co jeho dítě na internetu dělá, je to pouze naivní představa či přání. Nevěřte mu.

Od určitého věku nelze mít absolutní přehled a všichni rodiče si to uvědomují - jen to nahlas nepřiznají. Chránit své dítě neznamená vždy vědět, co dělá, kde se pohybuje a jaké stránky navštěvuje. Chránit dítě znamená také dát mu takové znalosti a informace, aby se v určitých situacích umělo chránit i samo. Buďme natolik upřímní a přiznejme si, že něco takového zkrátka nejde vždy uhlídat.

Přiznat si fakt, že nemůžeme jako rodiče stoprocentně uhlídat působení dětí na internetu, ale můžeme k tomu přistoupit edukativním způsobem, kdy budeme opakovaně děti na možná nebezpečí upozorňovat, je jedna z cest. Existuje tenká hranice mezi tím, co si dítě myslí, že na internetu může, a co mu následně může způsobit obrovský problém.

Ženy předstíraly, že jsou děti, teď navštěvují psychologa

Do českých kin přichází 27. 2. 2020 nový dokument V síti. Kontroverzním způsobem přibližuje rizika, která mohou sociální sítě a weby skýtat. Jedná se o natočený sociální experiment, kdy tři dospělé ženy na internetu předstírají, že jsou dvanáctileté dívky. Týnka, Míša a Niky. Píší si či telefonují na internetu s těmi, kterým se říká sexuální predátoři. Pro tyto účely vybudovali autoři tři virtuální dětské pokojíčky, aby prostředí bylo autentické. Z experimentu vyplynulo, že jen jeden ze dvou a půl tisíce lidí si s dítětem chce pouze psát, všichni ostatní se zaměřovali na sexuální fotografie a videa.

Experiment neskončil pouze u psaní, ale gradoval až k osobním schůzkám, kdy se dívky setkaly s predátory osobně. Vše probíhalo pod dohledem ochranky a šesti kamer.

Sexuální násilí na internetu je něco, co je i v dnešní společnosti vysoce tabuizováno. Česká televize uvedla, že jedna třetina dětí zažila, že před nimi někdo masturboval prostřednictvím webkamery. Virtuální svět skýtá mnoho omylů a tajemství, proto se násilníci skrývají za dětskými profily, používají stažené cizí fotografie. Děti jsou důvěřivé a když si s někým píší, o jeho identitě automaticky nepochybují. Nemají automaticky potřebu zkoumat, zda jde či nejde o reálného člověka.

Samotné natáčení filmu probíhalo pod dozorem odborníku. Přítomni byli pracovníci Linky důvěry, psychologové, právníci či specialisté na kyberkriminalitu. Dvě ze tří hereček musely po natočení filmu následně podstoupit další psychoterapii. S tím se jedna z hereček, Anežka Pithartová, svěřila v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV.

Film vzbudil zájem pedofilní komunity

Film byl financován pomocí crowfundingu, kdy autor Vít Klusák chtěl vybrat minimálně 850 000 korun, aby byl film natočen. Podařilo se mu vybrat mnohem více, téměř přes tři miliony korun. V kampani slíbil, že kdo přispěje více než 15 tisíci korunami, bude uveden v závěrečných titulcích.

Problém byl ale ve chvíli, kdy věnovala 15 000 korun i Československá pedofilní komunita, která zastupuje lidí trpící pedofilií.  Od toho tvůrci couvli a příspěvek vrátili. Následně se přiznali, že se báli, aby spojení s touto komunitou filmu nepřineslo negativní popularitu a film by nemusel být správně pochopen. Výkonná producentka filmu Pavla Klimešová pro server Aktualne.cz uvedla, že si důkladně prostudovala web komunity a s takovou nemůže film spojit.

Film podpořila desítka slavných influencerů v České republice jako je @hellochristie, @acupofstyle či @dvatatove. Film měl v minulých dnech předpremiéru, které se účastnila řada známých osobností. Dokument je tak v důsledku toho hojně medializován a získává si pozornost, kterou si svým obsahem rozhodně zaslouží.

Nechte děti, ať film vidí samy, říkají autoři

Dokument bude uváděn ve dvou verzích od 12 a 15 let. Pro mladší publikum bude promítána sexuálně neexplicitní verze. Film bude rovněž prezentován na školách. Autoři doporučili, aby rodiče nechali tento film své děti shlédnout spíše se svými kamarády, než aby s nimi chodili do kin sami. Prý to tak bude mít větší vliv, s rodiči by se děti mohly stydět. Pravděpodobně nepůjde o film, který si pustíte dvakrát. Ale rozhodně půjde o dílo, které by měli vidět rodiče, děti, učitelé... a vlastně každý.

Na Instagramu můžete příspěvky týkající se filmu sledovat pod účtem @v_siti_film.

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY Z FILMU DO GALERIE:

Zdroj: Česká televize, Aktualne.cz, Wikipedia, Aerofilms

Nejčtenější články