Close search

Žena, matka, premiérka: Jacinda Ardern, nejslibnější světová politička, šéfuje Novému Zélandu

Wikimedia Commons/Labour Party, CC BY-SA 3.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Labour Party, CC BY-SA 3.0

Jacinda Ardern se premiérkou Nového Zélandu stala ve věku pouhých 37 let, co z ní činilo nejmladší ženu ve vedení státu na světě. I když ji díky rétorickým schopnostem a empatii přirovnávají k Baracku Obamovi, nedá se jen tak zaškatulkovat. Její okolí se shoduje v jednom - je to prostě Jacinda.

Je sice až druhá v pořadí, která porodila v křesle premiérky, ale za to jít v stopách legendární pákistánské političky Bénazír Bhuttovové je velká věc. A byť se jejich kariéry a životy nedají úplně srovnávat, Bhuttovová fungovala v o poznání extrémnějším prostředí, co jí nakonec stálo život, ani Ardern do nemá jednoduché.

Nový Zéland se pod jejím vedením musel vypořádat se střílením v městě Christchurch, při kterém bylo zabito 50 lidí, teď válčí s koronavirem, a má před sebou výzvy jako jsou extrémně vysoká čísla sebevražd mladistvých nebo domácího násilí.

Hledání cesty

Vyrůstala v městečku Murupara, které je nechvalně proslulé místními gangy. A to, že její otec byl policajt, rodině na bezpečnosti nepřidalo. Někdy jim jen házeli láhve na dům, jindy Jacinda v noci slyšela hluk a když přelezla plot za domem, našla otce v potyčce s několika muži. „Jdi dál, Jacindo, jdi dál," řekl jí tehdy. Všechno se změnilo, když její sestru Louise ve škole zmlátili. Rodina se sbalila a přestěhovala do Morrinsville.

Na střední škole ji spolužáci považovali za akceptovatelnou podivínku. „Tak mě moji přátelé identifikovali. Byla jsem Mormon i střízlivý řidič - to byla výhoda, kterou viděli v mém členství  v církvi," vzpomínala pro magazín Time v roce 2017, když usedla do křesla premiérky.

S Mormony se rozešla krátce po dvacátých narozeninách kvůli negativnímu pohledu církve na otázku LGBT. Žila tehdy s třemi gayi v Aucklandu. Podpora hnutí se pro Jacindu pak stala jedním z hlavním témat, hned vedle řešení sociální nerovnoprávnosti, masivního růstu cen bydlení nebo dětské chudoby. Dnes se devětatřicetiletá politička řadí mezi agnostiky.

To je Nový Zéland!

Má pověst bezprostřední osoby, která se nedrží odtržená od světa, obklopená hradbou tiskových mluvčích. K jejímu nástupu do úřadu premiérky se váže mnohé osvětlující situace. V australském rádiu ABC si nebyli jistí, jak se vyslovuje její příjmení, a tak zavolali do úřadu, kde telefon zvedla samotná premiérka.

Bylo to vtipné. Měla jsem na schůzku, můj stolní telefon začal zvonit, a to moc často nedělá. Viděla jsem, že je to mezinárodní číslo, tak jsem to prostě zvedla," řekla Ardern pro The New Zealand Herald. A vyslovuje se to “AH-durn”.

Nejde ale jenom o součást politického marketingu, ona vystupuje civilně stále, co je vidět na tom, jak je přijímaná lidmi. Vládne přátelská atmosféra, žádné aranžované scény s úzkým výřezem fanatických voličů. Fenomén Ardern jde napříč generacemi a sociálními skupinami.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Také na sociálních sítích (@jacindaardern) se občas objevuje nenamalovaná a v domácím oblečení. Je to nehodné funkce premiérky? To je otázka. Ale neformálnost, především nijak nestrojená neformálnost, je hodná 21. století. Navíc pro nás, v zemi zvyklé na to, že lidskost politika je obvykle jenom předstíraná, to působí mimořádně svěže.

A jak v reakci na zmiňovaný mezinárodní telefonát napsala na Twitter Jacindina předchůdkyně Helen Clark: „To je Nový Zéland!"

Odkaz pro všechny

V červnu 2018 porodila dceru Neve Te Aroha Ardern Gayford, kterou má s dlouholetým partnerem, televizním moderátorem Clarkem Gayfordem. Doma se dlouho nezdržela, po šesti týdnech se vrací do úřadu a Gayford míří na rodičovskou dovolenou. To ale neznamená, že by dcera vypadla z jejího života. Právě naopak. Když byly Neve Te Aroha tři měsíce, Jacinda ji přivedla na Valné shromáždění OSN, v naději, že vytvoří „cestu pro jiné ženy“.

To bude jeden ze série jejích nejdůležitějších odkazů. Ukázat ženám po celém světě, že lze spojit i vysokou funkci s mateřstvím. Ukázat politikům, že lze fungovat lidsky, bez ohledu na to, na jak vysoké pozici se nacházejí. A také ukázat voličům, že se nemusí bát svěřit důležitý post ženě.

Ardern je třetí ženou v premiérském křesle Nového Zélandu a i díky tomuto mentálnímu nastavení země neměla nikdy pocit, že by pohlaví mohlo stát v cestě tomu, aby mohla dělat, co chce. Dnes se ve volném čase věnuje DJingu, když nestíhá večeři, jí sušenky se sýrem, a občas si vychutná single malt whisky. Má sbírku ukulele a prý chtěla přejít na kytary, ale nikdy se k tomu nedostala.

Jacinda Ardern je dodnes formálně svobodná matka. Vdávat se chce až na podzim, po nadcházejících parlamentních volbách.

Na obrazy ze života Jacindy Ardern se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: businessinsider.com, apnews.com, nzherald.co.nz, time.com

Nejčtenější články