Close search

Vědci zjistili, proč někteří lidé obviňují ostatní ze svých selhání: Chrání tím sami sebe

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Psychology Today píše, že obviňování druhých je častější u těch, kteří prožívají negativní pocity a nejsou schopni regulovat své emoce. Obviňování druhých je vlastně obranný mechanismus. Jde o nevědomý proces, který chrání obviňujícího před prožíváním nepříjemných pocitů, jako je vina nebo stud.

Obviňování je obvykle považováno za součást obranného mechanismu zvaného projekce. Zahrnuje popírání vlastních úzkostných stavů nebo negativních vlastností, daný člověk je místo toho vidí u druhých. Příkladem může být třeba to, že pokud váš partner občas pomýšlí na nevěru, projektuje si to tak, že nakonec obviní vás, že chcete nebo plánujete podvádět.

Kdo je na vině?

Nový výzkum dospěl k závěru, že rozdíly v regulaci emocí předpovídají, zda za své chyby a neštěstí obviňujete sami sebe, nebo ostatní. Když zažíváte negativní emoce, je pravděpodobnější, že budete ostatní lidi považovat odpovědné za vaše vlastní špatná rozhodnutí.

Zdá se, že obviňování druhých utlumuje vlastní negativní emoce (např. hněv, vina, stud). To může vysvětlovat, proč lidé neschopní regulovat své emoce raději ukazují prstem na ostatní, než aby převzali zodpovědnost.

Až vás příště někdo obviní a bude ignorovat svůj podíl na problému, zvažte možnost, že toto chování je obranný mechanismus křehkého ega. Pochopení příčin přesouvání viny samozřejmě neznamená, že je to správné. Ale může vám to usnadnit nebrat si osočování osobně a zvládnout ho úspěšněji.

A co dělat, když jste na druhé straně a máte tendenci obviňovat ostatní ze svých neúspěchů? Mohlo by být užitečné naučit se efektivní strategie regulace emocí.

Zdroje informací:
​Sciencedirect.com: Blaming others: Individual differences in self-projection
Psychologytoday.com: The Surprising Reason Some People Always Blame Others

Nejčtenější články