Jmenuje se WD 1856 b a teoreticky by neměla existovat, protože po zániku hvězdy, kolem které obíhá, měla skončit roztrhaná na kusy.
Když hvězdy vyčerpají své palivo a expandují do červených obrů, co je poslední stadium jejich života, jádro se jim zhroutí samo do sebe. To sice nestačí k vyvolání supernovy, ale komprimuje se do mimořádně hustého objektu známého jako bílý trpaslík.
Odolná planeta
Jde o objev, který patrně přepíše vesmírné poučky. Když se totiž z hvězdy stane bílý trpaslík, jeho gravitační síly zničí všechno v dosahu. Na planetu WD 1856 b je ale tato teorie krátká.
Objekt o velikosti Jupitera je totiž první známou planetou, která přežila životní cyklus své hvězdy. Je od ní vzdálený přibližně 3 miliony kilometrů a obíhá ji jednou za 34 hodin. NASA ho objevila díky satelitu TESS a už vyřazenému Spitzerovu vesmírnému dalekohledu, jehož činnost byla ukončena letos v lednu.
„WD 1856 b je při svém bílém trpaslíkovi a podařilo se mu zůstat v jednom kuse,“ uvádí v prohlášení k objevu Andrew Vanderburg z University of Wisconsin-Madison. „Proces vytváření bílých trpaslíků ničí blízké planety a vše, co se příliš přiblíží, je obvykle roztrženo obrovskou gravitací hvězdy. Nevíme si vysvětlit, proč se to nestalo také s WD 1856 b.“
Teorie trpaslíka
Podle odborníků je nejpravděpodobnější teorií to, že dráha WD 1856 b byla ovlivněna jinými objekty, které potlačily planetu ke hvězdě a následně intenzivní tah bílého trpaslíka v průběhu času stabilizoval její oběžnou dráhu. Méně pravděpodobný je možný gravitační vliv dvou červených trpaslíků v systému.
WD 1856 b se nachází v souhvězdí Draka asi 80 světelných let od Země a je považována pouze za kandidátskou planetu, protože se ji zatím nepovedlo přesně zadefinovat. Osciluje mezi nejtěžší planetou a nejlehčím hnědým trpaslíkem. Data ukazují na planetu, v současnosti to ale není stoprocentně jisté.
Zdroje: nasa.gov, nature.com