Kávu nebo silný černý čaj miluje většina populace. Některé diety je odmítají, některé je povolují. Jak je to z výživového hlediska? Můžeme si dopřát svojí oblíbenou kávu, i když jsme v "hubnoucím" režimu?
Hlavně v klidu vychutnat
To, co z kávy a silného čaje někdy dělá problémové pochutiny, je kofein. Zdravý člověk nemá problém zpracovat menší množství kofeinu, pocházející například z 3 až 4 kvalitních espress. Ale nemocní lidé, například s kardiovaskulárním onemocněním, by měli být velmi obezřetní a kávu, silné černé čaje nebo jiné nápoje obsahující kofein zcela vyloučit. Při redukcích váhy se káva nepovažuje za zásadní problém, pokud ovšem kávou nemaskujete únavu a hlad a nepoužíváte ji jako povzbuzovací prostředek. Správná káva, správně připravená a správně konzumovaná, do našeho života patří. Ale jedině káva, kterou si dokážeme v klidu vychutnat.
Co je to správná káva?
Správná káva je vodní výluh ze správně namletých kávových zrn zpracovaný vodní párou, která má teplotu 90 stupňů, při tlaku 10-12 barů po dobu 15-20 vteřin. Což znamená klasické espresso. Normální zalévaná turecká káva nebo filtrovaná obsahuje látky, které už káva obsahovat nemá. A káva s mlékem také ničemu nevadí. Spíše vynechte latté a cappuccino, ty už mají hodně energie. 2 dcl mléka obsahují cukry, bílkoviny, ale také tuk.
Jak je na tom čaj?
S čajem je to podobné jako u kávy. Zelený čaj je lepší než černý. Obsahuje totiž antioxidanty. Bílý čaj je na tom podobně. U ovocných čajů pozor, jsou většinou kvůli vysokému podílu ibišku hodně kyselé a mohou způsobovat pálení žáhy. Bylinkové čaje je zase dobré pít za určitým účelem – např. mátu na podporu trávení, meduňku na zklidnění apod. Bylinkové čaje se nedoporučují pít jen tak na chuť. Pokud do čaje dáte trochu medu, nevadí. Ale nedávejte ho do úplně horkého čaje, spíše až bude trochu vychlazený, asi na 70 stupňů. Pokud ho dáte do horkého nápoje, všechny biologicky aktivní látky z medu se vysokou teplotou znehodnotí.
Káva se ale nezapočítává do pitného režimu, stejně jako alkohol. To je ale asi všem jasné. Vypít byste měli denně minimálně 2 l tekutin. Záleží na váze a objemu těla, takže se začíná na 1,8-3 l čisté vody. Pokud při hubnutí cvičíte, měli byste vypít o to víc tekutin.