Záchvaty paniky postihují více jak třináct procent lidí. Dokážou být velmi intenzivní a člověka zcela ochromit. Jak tedy někomu pomoci překonat podobný stav?
Fotogalerie
Panická ataka se projevuje silným strachem až hrůzou, která postiženého jedince paralyzuje. Proto je dobré vědět, jak podobný stav ustát.
Znalosti především
Pokud se ocitnete v situaci, kdy bude vaši pomoc někdo potřebovat, je důležité o panickém záchvatu mít nějaké znalosti. Takový stav totiž může trvat 5 až 30 minut, během kterého bude postižená osoba rychle dýchat, potit se, třást, zrychlí se jí tepová frekvence a může mít pocit nevolnosti.
Hlavně klid
Pokud osoba ve vaší blízkosti prožívá záchvat paniky, je potřeba jí vysvětlit, že brzy bude zase všechno v pořádku. Stav paniky je velmi stresující a někteří lidé ho dokonce popisují jako chvíle, kdy se bojí, že mohou dostat infarkt a přijít o život. Takovému člověku je nutné dát najevo, že není v nebezpečí. Pomalé promlouvání k osobě, klidný tón i povzbudivé téma, to vše může pomoci překonat ataku.
Dýchejte zhluboka
Povzbuzujte osobu, aby pomalu a hluboce dýchala. Kyslík a pravidelné hluboké nádechy budou člověka prožívajícího záchvat pomalu ale jistě uklidňovat. Je také dobré pomalu a nahlas počítat. Můžete počítat spolu, zkuste ale udržovat klidné tempo i hlas.
Spojení s realitou
Jedním z příznaků panické ataky může být pocit odloučení. V takové chvíli velice pomůže soustředit se na konkrétní a reálné věci jako na texturu deky, vůni, nebo i zvuky. Spojení s přítomností je v takovou cvíli velice důležité.