Často si lidé spojují nezdravá jídla s bílou barvou, a naopak ty hnědé nebo tmavé potraviny považují za zdravé. U cukru to samozřejmě platí, stejně jako u mouky. Jinak je to ale u rýže. Podíváme se na to, jestli je hnědá rýže zdravější než ta bílá.
Proč panuje názor, že je bíla rýže špatná? Důvodem, proč se lidé bílé rýží vyhýbají je to, že předpokládají, že zvyšuje hladinu cukru v krvi. Tento omyl ale vzniká v souvislosti s tím, že ostatní bílé sacharidy, jako je chléb, mají vysoký glykemický index. Avšak v případě rýže to není barva, která určuje výši hladiny cukru v krvi. Záleží na druhu. Například rýže basmati má hodně nízký glykemický index, a je úplně jedno, jestli je hnědá nebo bílá.
Podle studií hnědá rýže basmati obecně zvyšuje hladinu cukru v krvi více než bílá rýže basmati. Ale glykemický index je často přeceňován a v praktickém životě nemá až tak velký význam, pokud rýží nekonzumujeme hned po ránu, což se často nestává. Většinou ji nejíme samostatně, ale konzumujeme jí s něčím, a to něco většinou obsahuje bílkoviny, tuky, vlákninu atd., což výrazně snižuje glykemický index celého jídla a už tolik není rozdíl mezi tím, jestli to byla bílá nebo hnědá rýže.
Hnědá rýže obsahuje prospěšné Lignany, což jsou rostlinné látky, které pomáhají předcházet onemocnění srdce. Také snižují množství tuku v krvi, krevní tlak a zánět v cévách. Bílá rýže zase způsobuje méně trávicích problémů jako je plynatost, nadýmání, křeče, zácpa, průjem atd.
I když hnědá rýže není vyloženě špatná, existuje více důvodů, proč zvolit spíše bílou. Bílá rýže určitě lépe chutná a hnědá obsahuje více fytátů. Fytáty jsou soli kyseliny fytové a jsou označované za „anti-živiny“ vzhledem k tomu, že blokují absorpci několika zdraví prospěšných minerálů. Především fosforu, vápníku, železa a zinku, které se právě v rýži nachází. Také může obsahovat vyšší množství arzenu, což je toxická chemikálie. Tudíž výhody hnědé rýže nejsou na druhý pohled až tak výrazné, spíše naopak.
Pokud se rozhodnete pro tmavou rýži, měla by být celozrnná, neloupaná a nehlazená. Celá zrna jsou prospěšná nervovému a zažívacímu systému a nejsou alergenní. Rýže ať už tmavá nebo bíla by se měla nejlépe konzumovat podle ročních období následovně: Kulatou rýži byste si měli dopřát na podzim a v zimě, jelikož zahřeje vaše útroby, dlouhá zrna jezte v létě, ochladí vás. Pro lidi s nadváhou anebo zavodněným organismem je nejlepší rýže Basmati. Ať už se přikláníte k tmavé či bílé rýži, pořád platí, že je to jedno z nejvíce snášených jídel na světě, je lehce stravitelná a je výborná při redukčních dietách.