Věděli jste, že každý z nás alespoň jednou za život mluví ze spaní? Někdo více a někdo méně. Jsou tací, kteří ze spaní pronášejí rovnou celé věty! Většina z nás však jen nesrozumitelně mumlá prapodivná slova, která nedávají smysl. Přemýšleli jste někdy, proč k tomuto jevu dochází?
Asi nejznámější mýtus o mluvení ze spaní je, že snící člověk na sebe prozradí svá nejtajnější tužby a přání. Jenže to není úplně pravda.
Mluvení ze spaní se odborně říká somnilokvie a podle průzkumu ze spaní mluví až 80 % lidí! Dodnes není znám původ somnilokvie a dokonce ani nevíme, proč ze spánku mluvíme. Jediná ověřená věc je, že častěji mluví ze spánku děti než dospělí.
Zvýšení výskyt mluvení ze spaní se objevil u lidí, kteří berou drogy, užívají silné léky, jsou psychicky nemocní, mají poruchu spánku nebo dokonce trpí vysokými horečkami.
Odborníci vyvrátili mýtus, že spící člověk na sebe dokáže prásknout naprosto vše. Spánkový odborník Michael Breus v knize The Power Of When tvrdí, že slova, která ve spánku vyslovíme, nedávají žádný smysl. Dále dodává, že neexistují žádná data, která by dokazovala, že při mluvení ze spaní prozrazujeme své nejniternější pocity. Takže pokud jste chtěli z někoho vytáhnout zajímavé informace, touhle cestou to nepůjde.
Naopak na to, co ve spaní říkáme, se zaměřili francouzští vědci z pařížské univerzity. Mozek je podle nich aktivní i během noci, kdy uklízí a třídí všechny informace a zážitky zaznamenané během dně. Ze spaní tedy vše zažíváme znovu a můžeme si povídat, křičet, smát se, nebo i plakat. V naprosté většině případů někomu něco neustále vysvětlujeme a snažíme se na někoho volat. A překvapivě vůbec nejčastějším slovem, které ze spaní řekneme, je slovíčko ,,NE“.