Close search

Ženy nejsou nic jiného než stroje na výrobu dětí: Co dalšího o matkách řekli Napoleon, Hitler nebo Stalin?

Wikimedia Commons/Jacques-Louis David, Public domain/Bundesarchiv, Bild 183-H1216-0500-002 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE/ Zdroj: Wikimedia Commons/Jacques-Louis David, Public domain/Bundesarchiv, Bild 183-H1216-0500-002 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE/

Slavní muži historie sice dokázali strhnout davy obou pohlaví, přestože se třeba o ženách ne vždy vyjadřovali zrovna lichotivě. A jak smýšleli Napoleon, Hitler a Stalin o matkách?

Krutí diktátoři své matky zbožňovali, jiné matky, respektive ženy považovali za pouhý prostředek k plození a zvětšování národa. Pokud ovšem byly z toho správného národa. Hitler naznačil dělící čáru, když řekl, že svého otce respektuje, ale matku zbožňuje. Její smrt ho hluboce zdrtila. Jiný diktátor, Josif Stalin, během svého nástupu k moci přestěhoval matku Jekatěrinu do paláce v Gruzii, kde ji ale navštěvoval jen zřídka. Místo toho ji tu a tam psal, protože prý na víc neměl čas. V dopisech často používal formulace typu: „Drahá matko, prosím, žij 10 000 let...

Napoleon a ženy

Napoleon Bonaparte, od jehož smrti nedávno uplynulo rovných 200 let, zjednodušeně řečeno vnímal ženy jenom jako prostředek k plození dětí. A to naznačuje nejen jeho citát, který jsme použili v názvu článku.

Dejte mi dobré matky a já vám dám velký národ,“ řekl prý Napoleon Bonaparte, člověk, který svou Josefínu miloval doopravdy a kvůli tomu si ji i vzal. Žádná politika v tom nebyla. Ale z velké lásky sešlo, když zjistil, že mu Josefína nemůže dát potomka, pokračovatele rodu.

Spisovatelka a odbornice na Napoleona Shannon Selin na svém blogu zmiňuje zajímavou historku. Když se císaře zeptal spisovatel Germaine de Staël na největší ženu na světě, dočkal se následující odpovědi: „ta, která porodila největší počet dětí.

Slavný vojevůdce a císař viděl ženu jako tu, která se podřídí muži a její místo je v rodině a domácnosti. Neměl prý moc rád takové, které z této role vyklouzly, inteligentní, samostatné nebo úspěšné. Přes to všechno smýšlel o některých ženách pozitivně, byť ze zvláštních důvodů. „Moje vynikající matka je žena odvahy a velkého talentu, povahy spíš maskulinní než feminní, hrdá a vynalézavá," řekl jednou Napoleon. Také svou sestru Caroline považoval za posedlou silným, mužským porozuměním a nadáním převyšujícím její pohlaví. Díky tomu jí a jejímu manželovi pak svěřil neapolský trůn...

Hitler a jeho matka

Muž, který chtěl ovládnout svět téměř 150 let po Napoleonovi, smýšlel o ženách a matkách podobně. Podle webu Alphahistory.com měl Adolf Hitler tradiční pohled na pohlaví, věřil, že úlohou mužů je pracovat a bojovat, zatímco úlohou žen je pečovat o domácnost, a co je ještě důležitější - rodit a vychovávat děti. Píše o tom i ve své knize Mein Kampf, kde tvrdí, že cílem ženy je stát se matkou.

A pozadu nezůstává ani říšský ministr propagandy Joseph Goebbels. „Posláním žen je být krásná a přivést na svět děti. To není tak primitivní, jak to zní. Samice ptáka se zkrášluje pro svého partnera a líhne mu vejce. Muž na oplátku sbírá jídlo, stojí na stráži a zahání nepřítele,“ řekl Goebbels v roce 1929. Když později toto téma rozvíjel, tvrdil, že mužům v nové vládě je příjemné, když se rodinám s mnoha dětmi věnuje zvláštní pozornost, protože chrání národ před úpadkem. A dodal, že význam rodiny nelze přeceňovat.

Zdroje:
Shannonselin.com: What did Napoleon think of women?
Alphahistory.com: Nazi Germany quotations: women and motherhood


Nejčtenější články