Kintsugi je starodávné umění, které spočívá v opravování rozbité keramiky stříbrem nebo zlatem. Jde v jistém smyslu o oslavu rozbitého místa a přijetí toho, co je nedokonalé nebo pokažené. Jak to můžeme využít v našich životech?
Nick Morgan, kouč a prezident společnosti Public Words Inc., psal projevy pro šéfy největších globálních společností, připravovali lidi k vystupováním před americkým kongresem nebo na slavné přednášky TED talks. Teď pro magazín Psychology Today sepsal několik bodů, které můžeme do svých životů převzít ze starobylé japonské hrnčířské techniky kintsugi.
Myslet na budoucnost, žít přítomností
Základní Morganovou myšlenkou je to, že máme přijmout nedokonalé a využít toho, co prožíváme nyní, místo toho, abychom prodlévali nad tím, jak mohly být věci lepší. Rozbitá miska už nikdy nebude vypadat jako předtím, ale po opravě dostává nový vzhled a novou kvalitu.
Morgan píše, že sice máme upírat zrak na dlouhodobé cíle, ale energii je potřeba věnovat těm krátkodobým. Všichni musíme plánovat budoucnost, jenže musíme rovněž být schopni fungovat i tady a teď, bez ohledu na okolnosti. To platilo zejména během pandemie, kdy jsme se museli přizpůsobit v oblasti kontaktu s širší rodinou a přáteli, nebo v práci, a přesunout se do online prostoru. I když to nemusí být nejpohodlnější nebo nejoblíbenější způsob trávení času, daný moment si to vyžadoval.
Druhým pravidlem je, že se nemáme zavírat do izolace, nebo si připadat bezmocní. Čím více kontaktů si během období pandemie vytvoříme, tím lepší pozici budeme mít v budoucnosti, až se svět vrátí do normálu. Teď není čas se schovávat „pod skálou“, jakkoli by to mohlo být lákavé.
Moudrost kintsugi
Třetí lekce z kintsugi zní následovně - přijměte výzvu, ale nepodstupujte zbytečná rizika. Morgan dává k dobru jednu životní zkušenost, která mu umožnila dostat se mezi elitu. „Když se snažím rozhodnout, zda udělat skok do neznáma a přijmout riziko, pomáhá mi jedna myšlenka. Málokdy totiž nakonec budete litovat pozitivních rozhodnutí, tedy těch, která uděláte, ale často budete litovat těch negativních, tedy rozhodnutí nezkusit něco vůbec.“
Nemyslí tím nic, co by ohrožoval zdraví nebo život. Jde hlavně o nový vztah, přijetí pracovní nabídky nebo přestěhování do jiného města. Tyto možnosti zahrnují jisté riziko, a je to rovněž životní moment, kde přichází na řadu umění rozhodnout se nepřijímat zbytečný risk. Je samozřejmě na každém z nás, do jaké míry je ochotný riskovat.
Důležité ale je, že se rozhodujeme sami, co představuje poslední kousek moudrosti kintsugi. Naše životy žijeme my, nikdo jiný. A pokud budeme naslouchat sami sobě a nenecháme se semlít situací, která už přes rok válcuje svět, vyjdeme z toho všeho posíleni tam, kde jsme byli zlomeni. A budeme dokonale připraveni na nové výzvy. Jako mistrovsky opravená miska...
Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Nick Morgan: 5 Lessons from Kintsugi, the Art of Embracing Brokenness