Close search

Jak být odolnější: Podle vědců vede cesta k lepšímu životu přes zdravá střeva

Freepik Zdroj: Freepik

Napadlo by vás někdy, že existuje souvislost mezi duševním zdravím a zdravými střevy? V periodiku Nature vyšla studie, podle které by to první bez toho druhého nemohlo správně fungovat.

Střevní mikrobiom je pojem, který znají nejen vědci, ale také lidé, kteří sledují televizi, protože se často zmiňuje v různých reklamách. Zjednodušeně řečeno jde o soubor „dobrých“ a „špatných“ bakterií a dalších mršek v našich střevech. Neomezuje se ale pouze na střeva. Výzkum publikovaný v Nature naznačuje, že zdraví našeho střevního mikrobiomu a regulace emocí jsou propojeny víc, než se dosud myslelo.

Střeva a duševní zdraví

Magazín Psychology Today připomíná, že před 20 nebo 25 lety by představa, že střevní bakterie, které jsou ovlivněny stravou, mohly hrát významnou roli ve vývoji deprese, úzkosti a dalších poruch duševního zdraví, zněla poněkud nerealisticky. Dnes se bere jako fakt, že souhra mezi střevním mikrobiomem a mozkem je zásadní.

Podívejme se třeba na serotonin, který se považuje za hormon štěstí a ovlivňuje také kvalitu spánku. Ve střevech ho vzniká ještě víc než v mozku a je pravděpodobně silně ovlivněn bakteriemi, které tvoří toto prostředí.

Vraťme se teď k již zmiňovanému výzkumu. Vědci pracovali se skupinou lidí, kteří byli obzvláště odolní, méně depresivní či úzkostní a vykazovali lepší známky zvládání stresu než průměrný člověk. Pak se podívali poněkud hlouběji a zjistili, že tito vysoce odolní lidé měli zvláště zdravý střevní mikrobiom.

Bude samozřejmě potřeba ještě dál zkoumat, jestli tyto dvě věci spolu souvisí se 100% jistotou, stejně se může vyplatit myslet na střevní mikrobiom. To znamená vyhledávat jídlo s vysokým obsahem vlákniny, fermentované potraviny a omezit vysoce zpracované pokrmy, cukry a alkohol...

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: A Surprising Path to Resilience: Your Gut
Nature.com: Stress-resilience impacts psychological wellbeing as evidenced by brain–gut microbiome interactions

Nejčtenější články