Návrat do budoucnosti patří k nejen tomu nej v rámci žánru sci-fi, ale také se řadí mezi nejlepší filmy 20. století obecně. Je hravý, nápaditý a promyšlený do neskutečných detailů. A byl by patrně úplně jiný, kdyby nezasáhl Steven Spielberg.
Životní dobrodružství mladého Martyho McFlye (Michael J. Fox) začíná v okamžiku, kdy jeho kamarád, nekonvenční vědec Emmett Brown (Christopher Lloyd), vyrobí stroj času a vsadí jej do sportovního automobilu DeLorean.
Fotogalerie
Na scéně se objeví nakrknutí lybijští teroristé, kteří poskytli doktorovi plutonium na výrobu bomby, jenže on jej místo toho použil jako zdroj energie pro stroj času. Teroristé postřelí Emmetta a šokovaný Marty usedá do DeLorean, která s ním cestuje do roku 1955. V minulosti se octne sám, bez pomoci a potkává svojí budoucí matku...
Zlatý dotek Stevena Spielberga
O Návratu do budoucnosti (1985) se mluví jako o typickém příkladu filmu Stevena Spielberga. Je to hravé, nápadité, se spoustou napětí a výtečně to odsýpá. Není divu, Robert Zemeckis jej natočil pod Spielbergovým dohledem a můžeme se jen dohadovat, který nápad pochází z jeho hlavy.
Scénář Boba Galea a Zemeckise se potuloval po hollywoodských studiích celou první polovinu 80. let a všude ho odmítli, protože prý postrádal sexuální napětí, kterým hýřili teenagerské komedie té doby. Všichni je posílali do studia Walta Disneyho, které je synonymem rodinné zábavy. Tam ale tvůrci narazili, protože jednou z dějových linek je to, že Marty v minulosti potká svojí vlastní matku a ta se do něj zamiluje.
Když Zemeckis a Gale zakotvili v Universalu, kde se jim ve scénáři začal poměrně výrazně vrtat jeden ze šéfů studia, Sidney Sheinberg, byl to právě Spielberg, který z postu producenta zasáhl a díky tomu spadly pod stůl nápady, jako bylo třeba přejmenování filmu na Mimozemšťan z Pluta.
Kde je Marty?
Michael J. Fox, který v červnu oslavil 59. narozeniny, se od začátku devadesátých let pere s parkinsonovou nemocí, založil i vlastní nadaci a neustává v hledání léku. Byť kariéru trochu utlumil, hraje pořád a jde příkladem lidem, kteří mají podobné zdravotní potíže. Loni byl k vidění v sedmé epizodě seriálu Stranger Things, letos se objevil v několika epizodách čtvrté série Dobrého boje. Na svém webu Michaeljfox.org se věnuje také pandemii koronaviru.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Christopher Lloyd se už asi nikdy nezbaví image potrhlého vědátora, i když jeho herecká kariéra trvá téměř šest dekád a má obrovský záběr. A to ve svých 81 letech neustává, právě naopak. Nebýt pandemie koronaviru, hrál by teď a až do konce léta titulní roli v Králi Learovi. Jenže představení v massachusettském divadle Tina Packer Playhouse muselo být odloženo. Lloyd má také menší štěk v letošní sezoně seriálu Námořní vyšetřovací služba a prý by se měl objevit v ambiciózním českém filmu Válka s mloky, který ale vzniká už dlouho a patrně ještě dlouho vznikat bude.
Režisér Robert Zemeckis se momentálně trochu hledá. Poté, co před dvěma lety propadl jeho skutečným příběhem inspirovaný film Vítejte v Marwenu, potřebuje si napravit reputaci. Jeden z nejlepších vypravěčů v Hollywoodu momentálně chystá adaptaci pohádkové klasiky Čarodějnice od Roalda Dahla.