Narodili se jako Laurence a Andrew Paul Wachowski, ale tato jména už dlouho nepoužívají. Místo toho dnes v Hollywoodu točí Lana a Lilly Wachowski.
Koncem devadesátých let sourozenci Wachowští, nerozlučné tvůrčí duo, pobláznili svět malým filmem, v němž přinesli do Hollywoodu inspiraci japonskými komiksy manga z prostředí umělé inteligence a vnitřků počítačů.
Fotogalerie
Ten film se jmenoval Matrix (1999), byl pořízený za překvapivě střízlivých 63 milionů dolarů (tehdy asi 2,2 miliardy korun) a je natolik cool, že ovlivnil nejen svět filmu, ale také módy. Kůže, černé kabáty a brýle se staly na jistou dobu součástí šatníků mnoha lidí.
Lana a Lilly
Už po Matrixu (1999) se začaly objevovat spekulace, že starší ze sourozenců, Larry, mohl procházet změnou pohlaví, ale jejich dvorní producent Joel Silver to všechno odbíjel s tím, že jde jen o fámy a bratři prostě nemají čas dávat rozhovory, protože se soustředí na práci.
Trvalo devět let, než po premiéře snímku Speed Racer (2008) dokončil Larry proměnu v ženu i chirurgickým zákrokem a v roce 2012 vystupuje s emotivní řečí na večeři v rámci kampaně za lidská práva. Projev trval 25 minut, část z něj probrečí, ale dostane ze sebe všechno. Včetně toho, jak ji ve škole jeptišky tloukly, když se po nástupu nezařadila mezi kluky, zmiňuje také pokus o sebevraždu. Před skočením pod soupravu metra ji ale zachrání náhodný kolemjdoucí.
Od slavného projevu vystupuje formálně jako Lana.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mladší bratr Andrew Paul se na veřejnosti jako trans žena Lilly objevil až v roce 2016. A podle rozhovorů, které na téma dává, s přerodem, respektive tím, že se narodil do nesprávného těla, neměl v minulosti až takové potíže jako sestra.
Možná proto, že starší sourozenec tomu mladšímu prošlapává cestu a musí si vším projít jako první a intenzivněji. Lilly v rozhovoru pro The New Yorker vzpomíná, že když v roce 2002 točily v Austrálii dvě pokračování Matrixu, Lana si šla každé ráno zaplavat do oceánu v naději, že do ní narazí nějaký člun, nebo ji napadne žralok.
To už měla jejich matka Lynne podezření, že se něco děje. Přiletěla do Austrálie a Lana se jí se vším svěřila. Brzo dorazil i zbytek rodiny a tím získala Lana podporu. Po několika dnech se odvážila na rodinnou večeři v ženských šatech. Když ji a matku oslovoval číšník jako dámy, na druhý den přišla takhle oblečená i na natáčení, jako by nešlo o něco neobvyklého.
Nekonečný příběh
Wachowské mají ve filmu rády vyprávění většího množství příběhů najednou, jako inspiraci zmiňují třeba Pána prstenů. I jejich životy jsou podobné. Snaží se fungovat v Hollywoodu, kde se slabost a odlišnost moc nenosí. Je to svět, kde ženy jenom pomalu získávají své místo a pomalu se prodírají na pozice, které byly až donedávna téměř výhradně doménou mužů.
A do toho vpadnou Wachowské, které se narodily do nesprávných těl a otevírají další otázky ohledně sexuální identity. Nikdo neříká, že to budou mít lehké, i když jsou už vyrovnané samy se sebou a mají jisté kariérní postavení. Ale díky své snaze můžou být příkladem pro lidí, kteří se boří s problémy a mají pocit, že nikdo tam venku není jako oni.
Na filmy sester Wachowských se můžete podívat do GALERIE:
Fotogalerie
Zdroje: newyorker.com, hollywoodreporter.com