Close search

Věda a prsa: Proč ženám rostou nejvíc ze všech savců?

Freepik Zdroj: Freepik

Na naší planetě žije asi 5000 druhů savců, ale prsa, jaké má lidský druh, jsou unikátní hned z několika uhlů pohledu. Jde o anomálii, nebo mají hlubší smysl?

U savců se obvykle prsa zvětšují v průběhu ovulace, nebo kojení a jakmile ztratí svůj význam, respektive mláďata nejsou víc odkázána na mateřské mléko, vrátí se do původního stavu. U lidských samic to je ale trochu jinak.

Kam se díváte?

Z evolučního hlediska je zajímavé, že ženám, tedy dívkám narostou prsa v období puberty a už jim zůstanou. Bez ohledu na to, jestli mají potomky a potřebují je kojit. Proč k tomu došlo?

Patrně nejznámější teorii pohází z hlavy Charlese Darwina a v roce 1967 jí rozvinul zoolog Desmond Morris v i u nás vydané populární knížce Nahá opice. Prsa se prý vyvinula jako sexuální symbol, co patrně při pohledu na současnou kulturu nebude nic nového. Zajímavé ale je, že jejich zvětšení nahradilo zvětšení zadní částí samic primátů. Došlo k tomu v období, kdy naši předkové začali chodit vzpřímeně a neviděli si na pohlavní orgány, tudíž nebylo na první pohled zřejmé, jestli je samice sexuálně dospělá.

Nárůst prsou tyhle pochybnosti odstraňuje. Jenže to zase vysvětluje pouze část prsní záhady. Když dívkám narostou v pubertě, je to znak pohlavní dospělosti a schopnosti začít se pářit za účelem plození. Ženám však zůstávají prsa i po menopauze...

Rakovina prsu

Teď se dostáváme k problematické části. Ženská prsa obsahují víc tuku než je tomu u samic jiných savců. Mohou být tak velká, že způsobují bolesti hrudníku a zad. Magazín Bussiness Insider upozorňuje, že jenom v USA se v roce 2016 podrobilo operaci zaměřené na zmenšení prsou přes 61 000 žen.

A zatímco loni se globálně vyskytlo přibližně 19,3 milionu nových případů rakoviny, rakovina prsou se stala tou nejčastěji diagnostikovanou. S 2,3 miliony případů předběhla i dosavadní jedničku - rakovinu plic.

Tyto komplikace u jiných primátů nejsou běžné. Může to samozřejmě souviset s tím, že nežijí dost dlouho na to, aby u nich došlo k rozvoji rakoviny prsu. Nebo je to kvůli absenci trvalé prsní tkáně. V tomto věda zatím nemá jasno. Ví se jen, že odstraněním prsní tkáně klesne riziko rakoviny prsu o nejméně 95 %…

Zdroje informací:
Businessinsider.com, CA: A Cancer Journal for Clinicians

Nejčtenější články