Velkou změnu v přírodě i lidských životech, tedy zimní slunovrat, který letos připadá na 21. prosince, navíc doprovodí vzácný astronomický úkaz, jemuž se říká Betlémská hvězda. Nejmagičtější část roku právě začala.
Celých šest měsíců se dny na severní polokouli krátily a noci pomalu prodlužovaly. To dnes končí. Pondělí 21. prosince, které představuje také oficiální oficiální začátek zimy, totiž přináší změnu. Změnu, která fascinuje lidi po tisíce let.
Kdy nastává zimní slunovrat?
Nejdříve trocha vědy: Slunce se dnes objevuje v nejjižnější poloze, nad obratníkem Kozoroha, co na severní polokouli znamená nejkratší den v roce. Na jižní polokouli je tomu přesně naopak, tam mají nejdelší den roku a jde o začátek léta. Mluvíme třeba o Austrálii nebo Jižní Africe.
Země není prostá koule, jak se nám to snaží namluvit glóbusy, ale takzvaný elipsoid, co znamená, že její tvar není pravidelný. Naše planeta, tady už mají glóbusy pravdu, je nakloněna na své rotační ose, díky čemu dochází ke střídání ročních období. Kvůli tomu, že se Země pohybuje kolem Slunce, každá polokoule zažívá zimu, když je odkloněna od Slunce, a léto, když se zase k němu nakloní.
Zimní slunovrat obvykle nastává 21. prosince, ale není tomu vždy tak. V nejbližší dekádě se to změní dvakrát, v letech 2023 a 2027 bude 22. prosince. A na toto datum připadl i loni.
Slunovrat online
V dobách, kdy přežití lidí záviselo na znalosti sezónních cyklů, došlo k označení prvního zimního dne různými oslavami a obřady, které v duchovní rovině představují příležitost k obnově, odhození špatných návyků a návratu naděje, neboť po dlouhém období temnoty dny opět začínají růst a s oteplením se do přírody vrací život.
Mnohé přetrvává dodnes, nebo se transformovalo do jiných svátků. Patrně nejslavnější oslava slunovratu obvykle probíhala u záhadami předeného Stonehenge. Vstoupit do tajemného kamenného kruhu za východu slunce je magický zážitek, který ale letos kvůli pandemii covid-19 nebude. Společnost Anglické dědictví, jenž pečuje i o tuto památku, vysílala východ slunce na Stonehenge online.
V Kanadě je zase známý festival luceren, který představuje mix různých tradicí z celého světa, jídla, hudby, tance a průvodů osvětlených, jak jinak, lucernami. A na Antarktidě se o zimním slunovratu zase skáče do ledové vody.
Symboly staré tisíce let
Ve Francii dodnes udržují zajímavou tradici známou jako vánoční poleno. Šlo o dlouhý dubový špalek, který se přinesl z lesa, ozdobil, polil pivem nebo medovinou a o zimním slunovratu se zapálil.
„Muselo vydržet hořet třeba až 12 dnů. Postupně se posouvalo do ohně a tím nepřerušeným 12denním ohněm se ošetřila největší temnota. Dům se chránil proti zlým silám a po 12 dnech už bylo opravdu jednoznačné, že se světlo posunulo a že to funguje,“ vysvětluje pro Český rozhlas Blanka Zelená z keltského skanzenu v Nasavrkách.
A nezapomínejte ani na dnešní konjunkci, tedy přiblížení Jupitera a Saturnu. Planety vytvoří na noční obloze jeden jasný bod, kterému se říká i Betlémská hvězda a před víc než 2000 lety pravděpodobně podobný úkaz přivedl tři krále do Betléma za Ježíšem Kristem.
Zdroje: cnn.com, treking.cz, hradec.rozhlas.cz